Pondělí 20. květen 2019
Svátek má Zbyšek

Ústecký kraj - Trať Lovosice – Most, které nikdo neřekne jinak než Švestková dráha, oslavuje 120. výročí. Příznivci železnice se tak v sobotu 29. záři 2018 mohou svézt mimořádným parním vlakem, taženým lokomotivou s přezdívkou Papoušek, a navštívit Třebívlické vinobraní.

Pravidelný provoz na 44 km dlouhé trati z Lovosic do Mostu byl zahájen 19. prosince roku 1898 a trval až do 8. prosince 2007. Nebýt železničních nadšenců, kteří zde i po ukončení provozu pořádali mimořádné jízdy historických vlaků, nikdo neví, jak by tato lokálka dopadla.

I přes snahy o udržení Švestkové dráhy v co nejlepším technickém stavu ji v roce 2016 stát vyhodnotil jako zbytnou a nabídl ji k prodeji. Nabídky Správy železniční dopravní cesty využila společnost AŽD Praha, která ji odkoupila s tím, že z lokální tratě na zrušení vybuduje moderní zkušební polygon. Na něm chce testovat své nejmodernější zabezpečovací a sdělovací technologie pro železnici, včetně plánovaných autonomních regionálních vlaků bez strojvedoucích.

V průběhu dvou let nový majitel trať i okolní nemovitosti opravil do perfektního stavu a nyní jsou instalovány potřebné technologie pro testování. Švestková dráha se tak stane nejmodernější regionální tratí v Evropě. Budou zde totiž nainstalovány technologie, které najdete pouze na koridorových tratích.

Mimořádný parní vlak s Papouškem v čele vyjede v sobotu 29. září 2018 v 8:30 hod. z Mostu, přes Lovosice do Ústí nad Labem. Zpět se parní vlak bude vracet ve 12:35 hod. Za jízdenku v jednom směru zaplatí dospělí 90 Kč a děti 40 Kč. Dále budou vypraveny mimořádné motorové vlaky, kde bude platit jednotné jízdné, dospělí 30 Kč a děti 10 Kč.

Součástí oslav 120. výročí Švestkové dráhy je také Třebívlické vinobraní, kde návštěvníky kromě ochutnávky kvalitních vín a burčáku čeká také bohatý kulturní program. Od 13:30 vystoupí Schovanky, Janek Ledecký, Emma Smetana a skupina Natruc.

Podrobnosti, včetně kompletního jízdního řádu, najdou zájemci na tomto odkazu.

Jarní zahájení provozu

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací