Pondělí 17. prosinec 2018
Svátek má Daniel

Týřov – V pevnosti se strmými srázy nad řekou Berounkou byl prý vězněn mladý vzpurný jinoch Přemysl. Psal se rok 1249, do kobky ho na nějaký čas posadil jeho otec Václav a zajetí rebelskému Přemkovi nejspíš prospělo. Možná i díky vězení se zklidnil, zmužněl a zmoudřel a později se z něj stal slavný český král Přemysl Otakar II.

Časy své největší slávy má ovšem tohle sídlo už dávno za sebou. Dnes z něj zbyly jen zbytky dvou věží a malé části zdí. Přesto má tahle památka pořád něco do sebe. I když je z ní již jen opuštěná zřícenina, okolní krajina je doslova nádherná. Lesy, srázy, hradní rozvaliny a dole lesknoucí se hladina Berounky tvoří jedinečné romantické kulisy a pro milovníky přírody a historie je to skvělý tip na výlet. Zvláště nyní na podzim, kdy stromy v okolí hrají všemi barvami, je to procházka s opravdu pěknými zážitky i vyhlídkou.

Ke zřícenině hradu Týřova vede značená cesta ze Skryjí, městečka u Berounky nedaleko Rakovníka. Stezka míří z náměstíčka, chvíli se klikatí mezi domky a pak se sesune na břeh Berounky, kde jsou malé nízké rybářské domečky přesně jako z časů povídek Oty Pavla. Cesta dál pokračuje lesem pořád podle řeky, chvíli nízko, chvíli zase výše od její hladiny. U Úpořského potoka, který se pod hradem vlévá do Berounky, stačí zabočit doprava, pak ho přejít a jít naopak doleva. Hned potom už začíná stoupání k věžím starého hradu. Kdo vyleze až nahoru, čeká ho odměna v podobě krásné vyhlídky i třeba možných opečených buřtů, ohnišť je mezi věžemi několik.

Z Lounska, Mostecka či Chomutovska je to k Berounce jen přibližně hodinka cesty autem, pak následuje asi tříkilometrová procházka z náměstí ve Skryjích. K hradu se dá samozřejmě dojít i odjinud, značených turistických cest je víc. Přejeme pěkné zážitky!

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací