Pondělí 25. březen 2019
Svátek má Marian

Děčínsko - Středisková obec Jetřichovice na Děčínsku má co svým návštěvníkům nabídnout. Nachází se v chráněném krajinném území Národní park České Švýcarsko. Leží na potoku Jetřichovická Bělá, obklopená lesy a mnoha pískovcovými skalami různých velikostí.

!-- Kontextová reklama Sklik -->

Jetřichovice nabízí opravdu krásná a kouzelná místa a zákoutí. Na první pohled zaujmou nádhernými staveními, jde převážně o roubené a hrázděné chalupy. Ves vznikla jako podhradí hradu Falkenštejn, který chránil obchodní cestu spojující Čechy se Saskem. Dnes už z hradu zůstala jen zřícenina, jež je vyhledávaným turistickým cílem. Vede k němu několik lesních cest, značně stoupajících. Zřícenina hradu dnes sice již díky vzrostlým stromům nenabízí výhledy na obec, ale zajímavé pohledy do okolního, krásně a specificky po jehličnanech vonícího lesa a výhledy po okolních skaliskách.

Turistických tras a krásných míst je v okolí Jetřichovic opravdu hodně. Je tu nepřeberné množství turistických tras a cyklostezek překrásnou krajinou. Snad každý horolezec zná Jetřichovické stěny plné pískovcových skalních měst. Skály nabízí i úchvatné výhledy. Rozhlížet po krajině se můžete také z několika vyhlídek, nebo samostatně stojících věží s vyhlídkami.

Také barokní kostel sv. Jana Nepomuckého stojí na kopci nad obcí a je krásným místem nejen pro věřící a místem odpočinku pro místní na přilehlém hřbitově, ale třeba příjemným cílem Vaší cesty. Kostel je nově zrekonstruovaný a za ním se nachází rozlehlá louka, lemovaná cestou vedoucí do skalních měst. Přes louku spatříte úžasně posazený, ale bohužel chátrající objekt bývalé dětské ozdravovny.

Fotogalerie

Náš tip – Dolský mlýn

Turistických míst a vyhlídek je v Jetřichovicích a jejich krásném okolí opravdu mnoho. My vám přinášíme tip na výlet na místo, které milují i filmaři. Natáčela se tu pohádka Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana z roku 1952. V roce 2008 režisér Miloslav Šmídmajer tu pořizoval záběry k pohádce Peklo s princeznou. Ve druhé polovině října letošního roku se zde začne natáčet i část nového a zřejmě nejdražšího českého filmu s hvězdným hereckým obsazením - Jan Žižka. Tím místem je Dolský mlýn, tedy zřícenina mlýna z roku 1515, která leží poblíž soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé,.

K Dolskému mlýnu se dostanete tří kilometrovou dobře udržovanou rovinatou cestou ze směru od východního konce Jetřichovic, po žluté trase. Příjemná cesta vede lesem, nabízí úchvatné pohledy, krásná místa, i studánku. Cestou můžete spatřit také 180 let starý památný strom. Královský smrk je vysoký 27 metrů a jeho kmen má obvod kolem tří metrů. Dolský mlýn si vybral jako místo pro svůj věčný odpočinek mladík, kterému jeho přání pozůstalí splnili. Tak tu uvidíte i jediný hrob s křížkem a vysloveným přáním muže, který se dožil pouhých 23 let.

Dolský mlýn je kouzelným, romantickým místem, ale má i svoji pochmurnou stránku. Opřádá ho pověst mrtvých mlynářů: Mladý mlynář se vrátil jako boháč k večeru ze svých zpátky ke svým rodičům. Chtěl je překvapit až ráno, proto se vydával v převleku za pocestného. Jenže starci ho chtěli krást a tak ho v noci zabili. Ráno ale zjistili, že zavraždili syna. Tak se zabili i oni. V okolí Dolského mlýna se prý od té doby projevují nevysvětlitelné úkazy a zjevují se záhadné bytosti. V noci je to tady prý velmi strašidelné, ozývají se tu záhadné zvuky a zjevují se prý i duchové.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací