Středa 24. duben 2019
Svátek má Jiří

Žatec – Pořádnou porci humoru si mohli užít návštěvníci v minulých dnech ve Františkových Lázních. Proběhl tam třetí ročník Mezinárodního festivalu kresleného humoru. A velký úspěch zaznamenal Pepa Bílek, kreslíř ze Žatce, jehož vtip návštěvníci ocenili druhým místem a pomyslnou „stříbrnou medailí“.

O konečném pořadí soutěže návštěvníků rozhodlo 574 diváckých hlasů. To je nemalé číslo, a tak je úspěch Josefa Bílka velmi cenný. „První místo mi prý uteklo jen o pouhé dva hlasy, dozvěděl jsem se pak v zákulisí. Je to trochu smůla, ale i tak jsem spokojen, byl to pěkný festival s milou a přátelskou atmosférou,“ říkal kreslíř už po návratu do Žatce.

Festival probíhal ve dnech 9. – 14. července. Pro letošní ročník bylo vypsáno téma Cestování - dovolená. „Do soutěže se přihlásilo186 autorů z 38 zemí, kteří odevzdali do soutěže 706 kreslených vtipů,“ upřesnil Josef Bílek. Kreslíři byli například z Brazílie, Kolumbie, Číny, Indonésie, Turecka, Jordánska, Izraele, Uzbekistánu, Ruska, Ukrajiny, Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Německa, Belgie, Rakouska, Španělska a dalších zemí. Největší zastoupení měly ČR a Slovensko.

Vtipy po celé kolonádě, skvělá atmosféra

Všichni autoři soutěžili ve dvou kategoriích – v jedné vybírali vítěze samotní návštěvníci festivalu, ve druhé rozhodovala o kvalitě vtipů odborná porota složená z významných výtvarníků z ČR, Slovenska a Chorvatska. „Porotci preferovali především výtvarnou stránku a upřednostňovali humor beze slov,“ uvedl Pepa Bílek. Vítězem po hlasování poroty se stal český kreslíř Lubomír Lichý, druhé místo získal slovenský autor František Bojničan a třetí cena putovala do Indonésie, oceněným kreslířem byl Jitet Kustana.

„Na festivalu vládla skvělá atmosféra. Pohoda sršela nejen ze zúčastněných kreslířů, ale i ze všech návštěvníků této akce. Po celé délce kolonády byly rozmístěny stojany se soutěžními vtipy. Sešel jsem se opět s mnoha kamarády kreslíři, bylo to moc pěkné setkání a výborná akce,“ pochvaloval si spokojený Pepa Bílek.

Pochází z Dobroměřic u Loun, je mu 51 let, nyní bydlí v Žatci. Jako kreslíř spolupracoval s mnoha časopisy, poprvé jeho vtipy byly publikovány v roce 1991. Vydal už také čtyři knížky svého humoru. „Celkem se tomuto oboru věnuji 27 let a odhaduji, že jsem za tu dobu nakreslil asi sedm tisíc vtipů,“ směje se Pepa Bílek. Kromě humoru všeho druhu má rád také českou krajinu, krásu českých žen a fotbal. Fandí mnoha týmům v okrese Louny a v rámci první ligy patří jeho srdce pražské Bohemce.

Některé vtipy a autorský styl oceněného Josefa Bílka je možné si prohlédnout na adrese www.pepabilek.webnode.cz . Blahopřejeme k úspěchu!

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací