Sobota 19. září 2020
Svátek má Zita

Žatec - Voda, která poteče ze sídlišť v jižní části města, pomůže udržovat nové i současné parky a parčíky v Žatci. Takový je záměr města v souvislosti s budováním, rozvojem a údržbou zeleně ve městě. Plán přitom nepočítá s žádným megalomanským budováním nových vodních zdrojů, ale využitím toho, co už v Žatci je. Vize a plány rozvoje městských parků představily pracovnice Odboru rozvoje města více než padesáti účastníkům nedělní procházky po městských parcích.

Pro mnohé účastníky procházky byla překvapivá informace, že přímo na sídlišti v Lípové ulici existuje vodní pramen. Z něj se voda čerpá, aby nepodmáčela okolí, a je odváděna pryč. „Tuto vodu bychom mohli čerpat dál, ale zadržovat ji v retenční nádrži, kolem které by vznikl přírodní parčík,“ popsala začátek vodní cesty Gabriela Becková z odboru rozvoje.

Retenční nádrž s novým parkem by měla vzniknout v ulici Stavbařů, na kraji pole směrem na Holedeč. Park by sloužil i jako relaxační zóna pro celé sídliště a navazoval by na zelený pás podél ulic Stavbařů a Pekárenská. Ten oddělí pole od parkovací zóny, která se tam začne budovat ještě v letošním roce.

Voda z nádrže, ale i dešťová voda ze sídlišť, by se zároveň mohla využívat i pro zásobování revitalizovaného parku Bufo, z něj by tekla dál do parků pod nemocnicí, kde mají vzniknout další vodní nádrže. Nebo přesněji – měly by se obnovit, protože už tam bývaly. „Parky jsou úzce spojené se zadržováním vody v krajině, proto chceme problematiku obnovy parků řešit komplexně,“ vysvětlila Gabriela Becková.

Velké plochy parků už v Žatci existují díky našim předkům. Proto je město nemusí nově budovat. Je ale potřeba zeleň rozvíjet a udržovat, což bez vody nejde. Zároveň s vodním zásobováním parků plánuje město také oživení zelených ploch. „Plánujeme do parků doplnit drobný mobiliář, jako jsou lavičky, různé herní prvky pro děti, uvažujeme třeba o nějakém altánu. Aby parky sloužily i jako místo setkávání občanů,“ doplnila vedoucí Odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

Právě Bufo i parky pod nemocnicí ke společenským akcím či procházkám v minulosti sloužily. Karlova vyhlídka v nejvyšším bodě parků se obnovovat nebude, tančírna a restaurace ve spodní části parku také ne. I bez toho je ale možné parky oživit – vytvořením cest a prostorů pro procházky, odpočinek i občasné společenské akce.

Kdy k revitalizaci žateckých parků dojde? „Letos chceme mít připravenou studii a případně i projekt na první etapu. Která to bude, to nám právě ukáže studie. Mohlo by to být Bufo, které by nemuselo být finančně příliš náročné, ale mohou dostat přednost i parky pod nemocnicí,“ řekla Gabriela Becková. První etapa revitalizace parků by se mohla začít dělat v příštím roce, pokud bude vše připravené a zajištěné financování.

(KAS)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací