Sobota 7. prosinec 2019
Svátek má Ambrož a Benjamín

Žatec - U domu v Nákladní ulici, kde bydlel kapitán Karel Sabela, se ve čtvrtek uskutečnila vzpomínková akce, která připomněla popravu pěti účastníků protikomunistického odboje. Hlavní představitelé odbojové skupiny Praha – Žatec skončili na popravišti přesně před 70 lety, 18. července 1949.

Letošní pieta se proti minulosti nekonala také na radnici kvůli probíhající rekonstrukci, ale jen v Nákladní ulici. Právě tam žil, jak připomíná pamětní deska, Karel Sabela. Přestože nebyl hlavní vůdčí osobou odbojové skupiny, je z ní nejznámější. Jako tankový velitel měl při převratu vést skupinu tanků do Prahy a obsadit ruzyňské letiště a několik ministerstev, samozřejmě ve spolupráci s dalšími odbojáři.

1907sabela

Plány skupiny, která měla stovky členů, byly předčasně odhaleny a režim rozdal vysoké tresty. Vedle člena Cizinecké legie a důstojníka zahraniční československé armády K. Sabely byli popraveni také Miloslav Jebavý, Vilém Sok-Sieger, Josef Gonic a Bohuslav Hubálek. Doživotní trest dostal další Žatečan, restauratér Jiří Voves, který po deseti letech v žaláři zemřel. (kas)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací