Středa 27. květen 2020
Svátek má Valdemar

Žatec - Atraktivní výstava slabikářů z celého světa je od soboty k vidění v Regionálním muzeu K. A. Polánka. Vernisáž proběhla v rámci Dnů evropského dědictví a návštěvníci, malí i velcí, ji mohou navštívit až do 10. listopadu 2019.

Výstava Když jsem šel poprvé do školy představuje soukromou sbírku Zdeňky Markovičové z Vyškova, která svůj první slabikář získala ještě coby voják z povolání při misi v Kosovu. Čeští vojáci tehdy pomáhali místním lidem s obnovou školy, Zdeňka Markovičová si jako suvenýr přivezla domů zdejší slabikář.

„Pak se mi začala sbírka postupně rozrůstat. Dnes má slabikáře hlavně z Čech, Slovenska, Německa a Ruska, ale i dalších evropských zemí, Asie či Afriky. Nejstarší kus pochází z roku 1865,“ uvedla Z. Markovičová při vernisáži.

Celkem má dnes její sbírka 250 kusů a je zapsaná v České knize rekordů. V roce 2014 za ni majitelka získala prestižní ocenění Pozoruhodná sbírka od Klubu sběratelů kuriozit.

Výstava je doplněna nejen starými kalamáři, lahvičkami od inkoustů, psacími potřebami a vysvědčeními ze sbírky Ondřeje Vonky ze Žatce a muzea, ale i interaktivními prvky pro děti. Školní lavice zapůjčil městys Měcholupy z bývalé školy v Želči.

(kas)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací