Čtvrtek 27. únor 2020
Svátek má Alexandr

Žatec - Snímek Jojo Rabbit, který v loňském roce natočil novozéladský režisér Taika Waititi v České republice, mimo jiná místa i v Žatci, získal na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu významné ocenění – Grolsch Global People’s Choice Award. To je považováno za barometr možného úspěchu na nadcházejících Oskarech.

Taika Waititi pracoval na svém filmu v České republice několik měsíců, natáčelo se od 28. května do 22. července 2018, celkem 40 natáčecích dnů, přípravy probíhaly již od března. Pět dnů zimních dotáček následovalo pak ještě na jaře 2019.

„Českou republiku jsme si vybrali pro její lokace, zejména historická města, kvalitu štábů, ateliéry a dobrou úroveň služeb, kterou potřebujete pro mezinárodní štáb a herce. Ale zásadní roli pro nás sehrály pobídky, které poskytujete,“ uvedl producent film Carthew Neal.

Na filmu spolupracoval Taika Waititi s ostřílenými kolegy, kteří se podíleli i na jeho předešlých projektech, a jeho mezinárodní štáb doplnilo cca 160 českých filmových profesionálů. Natáčení na českých lokacích a v ateliérech zajišťovala produkční společnost Czech Anglo Productions. Natáčelo se jak v barrandovských ateliérech, tak i na lokacích v Žatci, Úštěku, Kytíně, Dolních Beřkovicích, Hoříně, Lenešicích, v Praze například v Petchkově paláci.

„Na Barrandově jsme točili 20 dnů, v ateliéru číslo 7 jsme postavili dekorace interiérů. Téměř polovinu natáčecích dnů jsme strávili na lokacích mimo Prahu, nejdéle jsme byli v Žatci,“ uvedl výkonný producent Kevan Van Thompson z Czech Anglo Productions.

„Právě žatecké radnici i obyvatelům města patří velký dík za úžasné přijetí. Celý štáb v čele s režisérem si pobyt v Žatci moc pochvaloval, město je skvělá filmová kulisa pro dobové snímky jako byl ten náš, ale navíc byli všichni i maximálně vstřícní a kooperativní,“ dodal Kevan Van Thompson. Útrata produkce v České republice činila téměř 200 milionů korun při pobídce 35 632 955 Kč.

„Vedle nezanedbatelného přínosu zahraničních produkcí pro ekonomiku ČR, je dalším z efektů filmových pobídek skutečnost, že se u nás točí filmy a seriály, které dosáhnou celosvětového úspěchu a udělají tak reklamu nejen českému filmovému průmyslu, ale i naší zemi jako takové. Díky těmto úspěchům se na nás obrací pozornost dalších zahraničních producentů. Aktuálně se snažíme zefektivnit financování filmových pobídek, a to ve spolupráci s ministerstvem kultury tak, aby Česká republika mohla i nadále profitovat z jejich ekonomického přínosu,“ uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.

Producenty snímku Jojo Rabbit jsou společně s Taikou Waititim Carthew Neal (Hon na pračlověky, 2016) a Chelsea Winstanley (Co děláme v temnotách, 2014). V ústřední roli malého chlapce se divákům představí nadaný Roman Griffin Davis, pro kterého se jednalo o první filmovou roli. Do kin v USA se film chystá 18. října 2019.

Národní filmová kancelář: Czech Film Commission

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist