Čtvrtek 13. srpen 2020
Svátek má Alena

Žatec - Navzdory výkyvům počasí byla loňská úroda chmele velmi dobrá. Podle údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) bylo pěstiteli chmele v tuzemsku sklizeno 7 145 t suchého chmele.

Z toho v Žatecké chmelařské oblasti 5 277 tun (73,9% z celkové produkce), v Úštěcké oblasti 934 tun (13%) a v Tršické oblasti 935 tun (13,1%). Chmel navíc dosáhl napříč regiony vynikajícího zdravotního stavu.

Ve chmelařských regionech byla mírná zima, k tomu suchý a nezvykle teplý duben, květen naopak chladný a na řadě míst s nadprůměrným množstvím srážek. Následoval velmi horký červen, přičemž například na meteorologické stanici v Žatci bylo naměřeno 11 tropických dnů. Následně přišel pokles teplot a sucho v první dekádě července.

Srážky na konci července a srážky na začátku srpna podpořily porosty a vývoj hlávek, a to zejména u později sklízených odrůd. Velmi kladně se projevily závlahy tam, kde je dostatečný zdroj vody, tedy polohy v okolí Ohře, Vltavy a Labe. Nízké lokální srážky a nízká hladina spodních vod významně ovlivnila výnosy v oblasti Ročovska, Tuchořicka, Třebocka a na Zlonicku.

Pro loňské porosty bylo ročníkově typické bohatší nasazení květů a menší hlávky, avšak s dobrým obsahem pivovarsky cenných látek.

Výměra, na které pěstitelé po celém světě sklízeli chmel, byla loni podle Ekonomické komise Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele (I.H.G.C.) odhadnuta na 61 559 ha.

Česká republika nadále zastává pozici třetí největší pěstitelské země světa a je největším producentem jemně aromatického chmele na světě. Žatecký poloraný červeňák s výměrou 4 262 ha je nejrozšířenější jemně aromatickou odrůdou na světě.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací