Čtvrtek 13. srpen 2020
Svátek má Alena

Žatec - V předchozích třech vlnách požádalo v Žatci o Kotlíkovou dotaci celkem 43 lidí.

V poslední čtvrté vlně si loni podalo žádost 61 majitelů, kteří díky dotaci chtějí mít modernější kotel pro vytápění svého domu. Z nich 31 zároveň žádá prostřednictvím města o kotlíkovou půjčku, což by v ideálním případě vyneslo zhruba šest milionů korun na investice do životního prostředí v Žatci.

Zvýšený zájem je v Žatci způsobený nejspíše souběhem několika okolností: Za prvé lidé často počítají s tím, že jde už o poslední vlnu dotace na podporu výměny starých kotlů. Za druhé může působit hrozba pokut těm, kdo kotle nevymění. A za třetí mohla hrát roli v zájmu také zvýšená aktivita města.

Prostřednictvím města bylo totiž možné žádat o kotlíkové půjčky. Toho řada lidí využívá s tím, že výměnu kotle provede rychleji a půjčku splatí z přidělené dotace. „Je důležité říci, že nabídka města na kotlíkové půjčky platí i nyní. Pokud se někdo z těch třiceti žadatelů, kdo o půjčku nepožádali, rozhodne jinak, stále ji může získat!“ upozornil místostarosta Radim Laibl. Právě na něj se mohou lidé se žádostí o půjčku obracet.

Aktivita města Žatec při podpoře kotlíkových dotací souvisela jak se zájmem zlepšit životní prostředí, tak se snahou získat peníze od Státního fondu životního prostředí. Města, která zprostředkují kotlíkové půjčky, si totiž následně mohou vrácené peníze od lidí ponechat. Musí splnit hlavní podmínku – peníze využít na ekologické projekty ve městě. To pro Žatec není problém, peníze chce využít například na revitalizaci městských parků.

Ne každý, kdo o kotlíkovou dotaci požádal, musí peníze dostat. V Ústeckém kraji bylo ve čtvrté vlně připraveno 160 milionů korun. Žádostí bylo tolik, že peníze byly v podstatě rozebrané během několika minut po otevření brány pro internetové podání žádosti. Kraj následně požádal o dalších 64 milionů korun, které by uspokojily další žadatele. Schvalování příspěvků ze strany kraje stále ještě probíhá.

„Počítalo se s tím, že zájem o kotlíkové dotace v krajích, které nepatří mezi strukturálně postižené regiony, nebude velký a nevyčerpané peníze se převedou přednostně mimo jiné do Ústeckého kraje. Tato úvaha se ale nepotvrdila, zájem byl všude obrovský a přijaté žádosti v ostatních krajích převyšovaly alokované finanční zdroje,“ upozornil místostarosta Žatce Radim Laibl.

I proto tedy zatím není jasné, kolik žadatelů ze Žatce o kotlíkovou dotaci a půjčku uspěje. Pokud by to bylo všichni současní žadatelé o půjčku, znamenalo by to do městské pokladny přínos zhruba šest milionů korun.

(Tomáš Kassal)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací