Čtvrtek 9. červenec 2020
Svátek má Drahoslava

Žatec - Zastupitelé Žatce na svém jednání minulý týden rozhodli, že město pomůže pokrýt finanční ztrátu, která vznikla Chrámu chmele a piva při uzavření chrámové restaurace U Orloje. Zároveň chtějí externí audit, jenž má zjistit, jak vznikl dluh vůči státu kvůli neplacení poplatků na sociální zabezpečení.

Kvůli pandemii koronaviru a přijatým mimořádným opatřením došlo k uzavření restaurace U Orloje. Chrámu chmele a piva (CHCHP) tak vznikla ztráta, která může být osudová. „Rozhodnutí se nesmí odkládat, jinak třeba hrozí uzavření restaurace,“ upozornil zastupující ředitel CHCHP Ondřej Baštýř.

Zastupitelé proto schválili příspěvek CHCHP ve výši 1,743 milionu Kč z rezervního fondu města. Pokud by to neudělali, mohlo by to ohrozit fungování významného turistického cíle, jehož součástí je nejen restaurace U Orloje, ale také samotný chrám s prohlídkovou trasou, klášterní zahrada či Galerie Sladovna.

Chrám chmele je příspěvkovou organizací města. Tím pádem nemá nárok na různá kompenzační opatření, která stát kvůli Covid-19 poskytuje firmám a živnostníkům.

Nedoplatek na sociálním pojištění

Zastupitelstvo města se v dlouhé debatě zabývalo tím, že Chrám chmele a piva musí uhradit vysokou částku Okresní správě sociálního zabezpečení za nedoplatky a penále. O splátkovém kalendáři se v současné době jedná.

Velký podiv vyvolala především skutečnost, že k neplacení sociálního pojištění mohlo docházet delší dobu. Někteří zastupitelé se kvůli tomu obrátili na radu města se žádostí o jasné vyjádření. „Nemyslím, že za to může rada města, prioritně jsem odpovědný já. Nikdo do světa tu sumu nekřičel, ale byla součástí různých materiálů. Mělo se to řešit jinak, mohu za to já,“ přijal odpovědnost za problém zastupující ředitel CHCHP Ondřej Baštýř.

Externí audit provede firma, již vyberou sami zastupitelé. Měl by jim říct, jak k vysokému nedoplatku došlo, jak dlouho situace trvala a také může ukázat, jak vylepšit kontrolní mechanismy.

Změny v souvislosti s CHCHP už ale probíhají i bez auditu. Město bude zvažovat, jak jinak může fungovat restaurace U Orloje po skončení procesu udržitelnosti, který byl podmínkou udělení dotace na výstavbu chrámu. Chrám či restaurace se například mohou stát obchodní společností nebo se může restaurace pronajmout. O tom všem se bude v nejbližších týdnech jednat.

Ondřej Baštýř rezignoval na svou funkci, v níž končí posledního května. Rada města už rozhodla, že jeho nástupcem bude Karel Havelka, který má nyní v CHCHP na starost sekci turismu.

(Tomáš Kassal)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací