Neděle 1. říjen 2023
Svátek má Igor

Žatecko - V soutěži Strom roku je možné hlasovat do 11. října. Podpořte svým hlasem veledub Otec lesů u Stroupče, který je zatím ve finálovém pořadí čtvrtý!

Populární anketa Strom roku se přehoupla do své druhé poloviny. Mezi letošními dvanácti statečnými zelenými finalisty o titul soupeří také kandidát z Ústeckého kraje hned s třemi přízvisky: Vrakodávný veledub přezdívaný Otec lesů nebo také Nesmrtelný velikán.

Letošní novinkou v již 19. ročníku soutěže je návrat zpoplatněného hlasování. Za alespoň třicet korun mohou lidé podpořit své favority prostřednictvím dárcovské sms nebo na portálu Darujme.cz. Výtěžek z hlasování Nadace Partnerství rozdělí ve formě grantu na výsadby mezi komunity okolo finálových stromů. Hlasováním provede web www.stromroku.cz.

Více než půl milénia starý dub letní chodí obdivovat celé generace z přilehlých obcí Stroupeč a Přívlaky. Místní oceňují zejména jeho krásu, sílu a chuť žít. Jednou z nich je i Jaroslava Mangová z Okrašlovacího spolku Stroupeč: „Je pro mě symbolem síly, vůle žít a urputnosti nevzdat se a bojovat za každý nový den. Cítím, jak nás stmeluje. Je nadčasový. Pod jeho korunou lidé zapomenou na všední starosti a osobní konflikty,” prozradila.

Název „Vrakodávný“ pochází od vrakovitě vyhlížejících zpevňovacích obručí, které jsou dnes již zrezlé a zohýbané. Dub zažil několik požárů, a i přes to všechno žije a stále roste, dokonce dal vzniknout dalším mladým stromkům. Otec lesů je jedním z 12 státem chráněných stromů v lokalitě zvané Stroupeček.

Anketa Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství, již 19. rokem hledá stromy s nejsilnějšími příběhy. Jejím cílem je podporovat péči o staré, významné a ohrožené stromy. Díky grantům pro zapojené finalisty organizátoři chtějí také podpořit výsadbu nových stromů do české krajiny a měst pod hlavičkou celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost. Více na www.stromroku.cz

(David Kopecký)

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist