Pondělí 21. září 2020
Svátek má Matouš

Žatec - Představy architektů, jak by mohlo vypadat žatecké Podměstí za pár let, představuje až do 30. září výstava, která v pátek začala v Galerii U Radnice.

Architektonickou soutěž vyhlásilo město Žatec a její výsledky mohou nyní občané vidět v rámci výstavy. Stále se ale jedná jen o návrhy. S nejlepšími třemi, jimiž byli Objektor architekti, Neuhasl Hunal a skupina architektů, nyní může městský úřad jednat o přípravě projektové dokumentace. Ta by mohla být připravená příští rok. Samotná revitalizace Havlíčkova náměstí i celého okolí má probíhat postupně.

Od soutěže architektů si město slibovalo různé pohledy na řešení centra lokality i celého Podměstí. To se při posuzování prací potvrdilo. „Jako porota jsme neměli jednoduchý úkol, většina z deseti návrhů byla velmi povedená. Na prvních třech místech se umístili zástupci mladší generace, kteří přišli s určitou mírou radikality, kterou jsme ocenili,“ uvedla při páteční vernisáži předsedkyně odborné poroty Markéta Zdobská.

Nejlepší návrhy přitom neřešily jen samotné Havlíčkovo náměstí, což bylo zadání soutěže, ale pojali celé území jako celek. Proto z těchto prací může vycházet městský úřad při postupném oživování celého Podměstí.

Například vítězný návrh společnosti Objektor architekti se zabýval celým územím už od 3. ZŠ a třeba běžeckou trasou ho propojuje až s prostorem u řeky. Do návrhu začlenil i kostelík sv. Václava, počítá s množstvím zeleně i vodním prvkem. „K samotnému náměstí jsme přistoupili tak, že jsme chtěli prostor vyčistit, řekli si, co tam má být a poté řešili i propojování různých zón,“ komentoval návrh Václav Šuba, jeden z autorů.

Nakolik v konečné projektové dokumentaci převládnou prvky vítězného návrhu, případně dalších dvou nejlepších, se ukáže v příštích měsících.

Výstava v Galerii U Radnice je přístupná denně: v pondělí až pátek od 15 do 18 hodin, v sobotu 10 až 12 a 14 až 17 hodin, neděle 14 až 17 hodin.

(Tomáš Kassal)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací