Neděle 19. září 2021
Svátek má Zita

Žatec - Šest stovek lidí bylo v očkovacím centru v Žatci naočkováno proti Covid-19 do 19. února, tento týden dostane vakcínu dalších 280 lidí. Počty rostou pomalu kvůli zatím nízkým dodávkám očkovacích látek. Centrum pro očkování veřejnosti bylo vytvořeno v prostorách dětského oddělení nemocnice.

„Kapacita očkovacího centra je 80 lidí za den, provozní doba je však uzpůsobena množství vakcíny,“ vysvětlila manažerka kvality Nemocnice Žatec Jana Olšanová. Centrum se vedle očkování veřejnosti podílí i na dalším rozdělování vakcín v regionu. Díky němu byla například zajištěna vakcíny od společnosti Moderna do Domova pro seniory v Žatci, kde bylo v únoru naočkováno 110 seniorů a asi padesátka zaměstnanců. Druhou očkovací dávku dostanou klienti domova pro seniory 16. března.

Očkování v Žatci probíhá na základě registrace ve státním systému Reservatic, kam se od 1. března mohou hlásit i lidé nad 70 let a pracovníci ve školství. Dosud byly vakcíny určené seniorům nad 80 let a zdravotníkům. „To ale neznamená, že zdravotníci a osoby starší 80 let jsou už všichni proočkovaní. To zdaleka ne,“ uvedla Jana Olšanová.

Lidé, kteří se zaregistrují k očkování proti onemocnění Covid-19, musí čekat na výzvu systému. Když obdrží tzv. druhý PIN, dokončí svou rezervaci. Poté vyčkají na oznámení, kdy budou očkováni.

Očkovací látky dostávají všechna vakcinační centra prostřednictvím krajů. Ten připravuje také velká očkovací centra, která by patrně od dubna měla fungovat v Mostě, Litoměřicích, Ústí nad Labem a Rumburku. Připravené budou také mobilní týmy, jež zajistí očkování imobilních občanů v kraji.

Nemocnice Žatec sama nemá žádnou telefonní linku, kam by se lidé mohli objednávat na očkování, vše funguje přes Reservatic. Nemocnice také v době uzávěrky neměla informace, jak bude probíhat očkování u praktických lékařů. To by mělo probíhat od března.

„Opět to ale bude otázka množství vakcín, které jsou do Ústeckého kraje přidělovány státem. Kraj následně vakcíny rozděluje na jednotlivá očkovací centra, kterým jsme také my,“ řekla Jana Olšanová. Zda vakcíny k praktickým lékařům dodá přímo kraj, nebo půjdou přes očkovací centrum v nemocnici se teprve ukáže.

Samotná Nemocnice Žatec zajišťuje PCR a antigenní testy v odběrovém místě v budově v nemocničním parku. Nově nemocnice nabízí od tohoto týdne také testy na protilátky ve své laboratoři. „Je to jedna z možností například při rozhodování, zda se nechat očkovat,“ uvedla J. Olšanová.

Odběry žilní krve pro testy na protilátky se provádějí v laboratoři ve 4. patře polikliniky od 6.30 do 10 hodin a zájemci si je musí platit sami. Cena je 570 Kč, výsledky jsou známé do dvou pracovních dnů.

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací