Pondělí 30. leden 2023
Svátek má Robin

Podbořany – Kostel husitské církve, ve městě přezdívaný jako žlutý kostel, je jednou z typických dominant na obrázcích Podbořan. Památka se už několik let opravuje, pečuje o ni církev a také řada občanských dobrovolných spolků. Na opravu části kostela nyní přispěla i podbořanská radnice.

Rada města v dubnu schválila příspěvek 20 tisíc korun z rozpočtu města na opravu pravé sakristie v husitském kostele. „O dotaci požádala husitská církev, rada města jí vyhověla,“ uvedl starosta Podbořan Radek Reindl. Kostel Božího spasitele tak bude moci být znovu trochu vylepšen.

Památku postavili němečtí luteráni v letech 1901-1902. V roce 1951 kostel převzala do své správy Církev československá husitská. V současnosti kromě církve o zvelebování kostela a jeho okolí pečují podbořanské neziskové spolky dobrovolníků, například Okap, Malý Kevin nebo První česká společnost Podbořany. Na pravidelné bohoslužby dojíždí farář husitské církve Ivo Kraus, a to více než padesát kilometrů až z Peruce u Loun.

Uvedené spolky díky finanční pomoci vytvořily u kostela Meditační zahradu, která je otevřena jako odpočinkové místo pro veřejnost. Chodí do ní i děti pod patronací Rodinného centra Jonáš. A v závěru května bude v této zahradě připravena jedna zatím neobvyklá akce: název má Doupovský jarmark a ponese se v duchu retro. „Poctiví zdejší trhovci budou prodávati 26. května od 8 do 14 hodin na Meditační zahradě v Podbořanech,“ uvádějí rozverně pořadatelé na plakátech. „Vstupné 10 Kčs,“ dodávají. Na místě budou probíhat historické trhy, divadlo, hrát bude harmonikář, připraveno bude občerstvení. Setkání spadá i do rámce celoročních oslav 100 let od vzniku Československa.

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist