Sobota 5. prosinec 2020
Svátek má Jitka

Žatec - Bohatým kulturním programem oslaví Městské divadlo Žatec v dubnu 170 let od svého založení. Žatecké divadlo si postavili měšťané díky sbírce a darům během tři čtvrtě roku, slavnostně jej otevřeli 22. dubna 1849. Šlo o jedno z nejstarších kamenných divadel v tehdejším Rakousku-Uhersku. Letošní oslavy divadla odstartují v úterý 23. dubna.

První den divadelních oslav se bude skládat ze dvou částí. Tou první bude během celého dne série pořadů pro školy a veřejnost. „Nebude se platit vstupné, ale zájemci z řad veřejnosti se musí telefonicky nebo přes naše webové stránky zaregistrovat. Kapacita divadla není neomezená a veřejnost se bude o místa dělit se středními školami,“ vysvětlil ředitel divadla Martin Veselý.

Druhou část prvního dne oslav tvoří slavnostní večer, kterého se zúčastní pozvaní hosté, bývalí zaměstnanci divadla, ale i běžní návštěvníci, kteří za vstupné zaplatí 100 Kč. Součástí slavnostního večera bude kulturní program, ve kterém vystoupí například žatecký rodák Petr Kotvald, Jiří Pazour i další hosté. Tématem bude historie divadla, návštěvníci se dozví také podrobnosti o plánech na chystanou rekonstrukci. Chybět nebude raut pro všechny hosty a následné neformální setkání návštěvníků s historií a budoucností Žateckého divadla. Vstupenky na slavnostní večer i na ochotnické představení Maryša už jsou v předprodeji.

Součástí oslav 170 let žateckého divadla budou i dvě výstavy. Ta první s názvem Divadlo očima dětí začala vernisáží v pondělí 25. března. Žáci umělecké i základních škol na ní ukazují svá výtvarná díla. Od 23. dubna bude k vidění i druhá výstava, když dětské práce doplní historické dokumenty, plány a fotografie o proměnách divadla.

K jubileu se také chystá aktualizované vydání knihy. K výročí 150 let divadla ji napsal žatecký autor Jaroslav Venclík, nové vydání bude doplněné o kapitoly z posledních dvaceti let. Chybět nebudou v průběhu oslav také zajímavé dárky pro děti – gumy na gumování se speciálním potiskem, puzzle divadla, nebo vystřihovánka, ze které lze slepit a vyrobit si vlastní model žateckého divadla. V průběhu oslav uvidí diváci nové filmy, které souvisí s historií divadla a které natočila žatecká televize OK plus. Připravuje se originální mapping na slavnostní oponu od Oskara Brázdy, video zdravice populárních osobností a další film s historií divadla do komponovaného pořadu Dark Side of the Moon.

Program oslav

úterý 23. dubna

  • 8.30 – 16.30 Hodinová pásma s kulturním programem o historii divadla
  • 19.00 Slavnostní divadelní večer

pátek 26. dubna

  • 19.00 Dark Side of the Moon, rocková opera v podání Filipa Benešovského a přátel

sobota 27. dubna

  • 19.00 Slavnostní koncert, Ústecký symfonický orchestr hraje díla českých klasiků

pondělí 29. dubna

  • 19.00 Maryša, představení ochotnického souboru z Krupky

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací