Čtvrtek 1. prosinec 2022
Svátek má Iva

Ústecký kraj - Na parkovišti před odběrovým místem postává první pacient. Netrpělivě vyhlíží osmou hodinu ranní. Je sobota 21. března 2020. U ústecké Masarykovy nemocnice proběhnou třetí den odběry na infekci způsobenou virem SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19. Mým úkolem je s příchozími pacienty vyplnit dotazník před odběrem na infekci koronavirem a odlehčit zdravotníkům s potřebnou administrativou.

Nejprve, než se setkám tváří v tvář s prvním pacientem, procházím filtrační místností v pavilonu O. Zde mi dává důležité pokyny hlavní hygienička Krajské zdravotní, a. s., Mgr. Dana Vaculíková. Následně si oblékám ochranný oblek a roušku z nanovlákna. Spolu se čtyřmi kolegy se následně vydáváme na odběrové místo, kde si nasazuji ochranné brýle a navlékám rukavice. Úderem osmé hodiny přijímám prvního pacienta, je jím mladý muž. „V práci jsme měli školení. Volal mi zaměstnavatel, že školitel je pozitivní na koronavirus a musím zůstat v karanténě. Pak mi zavolali z hygieny, že mám k vám dnes přijít na odběry,“ uvádí postupně mladík. Po zodpovězení všech otázek předávám dotazník kolegyni, která si pacienta přebírá. Takto odbavuji postupně další pacienty, které na odběr odeslala Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje. Další příchozí, která mi utkví v paměti, je žena středních let. Klepe se strachy. Při vyplňování dotazníku volím trochu psychologie a uklidňuji, že odběr nic hrozného není. Oči se ženě trochu rozzáří – i přes roušku je vidět mírný úsměv. „Za jak dlouho se dozvím výsledek,“ zeptá se. „Průměrná doba je dva až tři dny. Musíte však zůstat v izolaci, než vám výsledek zavolají,“ odpovídám. Přicházejí další pacienti, a nakonec přijde nejrizikovější část celého dne. Svléknutí se z ochranných pomůcek a obleku. „Opatrně si rozepněte zip. Oblek si sundávejte tak, abyste se dotýkal jen vnitřní části,“ instruuje mě Mgr. Dana Vaculíková. Následně se všichni vydáváme zpět do pavilonu O. Zde na nás čeká teplý čaj a pizza od dárce.

Cestou domů si ještě více uvědomuji, že všichni zdravotníci si zaslouží velký respekt. A to nejen v této těžké době, kdy celý svět ovládla epidemie viru SARS-CoV-2, práce s nemocnými lidmi je hodně náročná a mnohdy vyčerpávající. Na odběrových místech v nemocnicích Krajské zdravotní, a. s., zdravotníci k 20. dubnu 2020 provedli na 6 500 stěrů.

Zdroj: Infolisty – firemní časopis Krajské zdravotní, a. s.

 

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist