Čtvrtek 13. srpen 2020
Svátek má Alena

Ústecký kraj -  Sečtete-li počet obyvatel v Děčíně, Litoměřicích a Rumburku, získáte počet diabetiků v Ústeckém kraji. Celorepublikově přesáhl počet diabetiků 1 000 000.

Diabetes je chronické metabolické onemocnění, při kterém se zvyšuje hladina krevního cukru. To vede k řadě nežádoucích zdravotních účinků – jedním z nich je rozvoj srdečně-cévních onemocnění, která byla v loňském roce příčinou 52 % úmrtí diabetiků z kraje, dalším pak růst hmotnosti. Moderní léčba se proto již nezaměřuje pouze na úpravu hladiny cukru v krvi, ale též na ovlivnění dalších rizik zkracujících délku života a zhoršujících jeho kvalitu. Diabetologové v Ústeckém kraji tak mají k dispozici např. léčbu GLP-1.

Ta kromě velmi účinného zlepšení kompenzace cukrovky také významně snižují hmotnost a byla u nich prokázána kardioprotektivita, tedy snížení rizika srdečně-cévních onemocnění. I proto světové odborné společnosti navrhly, aby léčba GLP-1 byla u diabetu 2. typu první injekční volbou. Tyto léky jsou podávány jednou nebo dvakrát denně, některé jenom 1x týdně.


Jak hormon GLP-1 funguje?

  • Hormon GLP-1 zvyšuje tvorbu inzulinu tím, že slinivce břišní signalizuje, aby ho vytvářela. Inzulin potom pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, protože odvádí cukr z krevního oběhu k buňkám. Tam je ukládán, nebo použit jako zdroj energie. GLP-1 také pomáhá zastavit uvolňování cukru ater do krevního oběhu v době, kdy to není nutné.

Názor odborných společností na léčbu GLP-1 potvrzuje i zkušenost ústeckých odborníků: „Protože pacienti s diabetem jsou více ohroženi nemocemi srdce a cév a vyšší hmotností, je důležité co nejdříve nasadit moderní léčbu, která se zaměřuje nejen na úpravu glykémie, ale i na tato rizika. Příkladem takových léků mohou být ty založené na působení GLP-1. Podle nových doporučení světových odborných společností, které se diabetem zabývají, by tyto léky měly být předepisovány diabetikům dříve,“ říká MUDr. Lucie Radovnická, vedoucí Diabetologického centra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Počet diabetiků stále stoupá

Počet diabetiků v České republice setrvale stoupá a dosahuje 9 % celkové populace, u dalších 2–3 % populace je již diabetes přítomen, ale zůstává nediagnostikován. „Nejvíce diabetiků bylo přitom léčeno ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, které následovaly Jihomoravský kraj a Praha,“ upřesňuje diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z pražského IKEM. U 46 % diabetiků zemřelých v roce 2018 byla přitom důvodem srdečně-cévní onemocnění. Častěji než v Ústeckém kraji zapisovali tuto příčinu úmrtí, kam patří např. infarkt, mrtvice či ischemická choroba srdeční, pouze lékaři v Plzeňském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací