Pondělí 21. září 2020
Svátek má Matouš

Louny - V posledních týdnech bylo v Lounech nahlášeno hned několik vozidel, která dle příslušných orgánů sice nejsou považována za vraky, ale nemají platnou technickou prohlídku, a na lounských parkovištích či v intravilánu města svým dlouhodobým stáním zabírají parkovací místa.

V minulosti bylo možno z pozemní komunikace odstraňovat pouze vozidla zjevně technicky nezpůsobilá k provozu - vraky. Proto bylo z pozemních komunikací odstraněno pouze několik vozidel, která byla ve zcela dezolátním stavu a splňovala tuto zákonnou podmínku.

Od 18. března 2020 však vešla v platnost novela silničního zákona č. 13/1997 Sb. (provedená zákonem č. 162/2020 Sb.), podle níž je na pozemní komunikaci zakázáno odstavovat vozidlo, které po dobu více než 6 měsíců nesmí být provozováno na pozemních komunikacích z důvodu marného uplynutí lhůty pro provedení pravidelné technické prohlídky nebo technické nezpůsobilosti vozidla zjištěné technickou prohlídkou nebo technickou silniční kontrolou.

Takové vozidlo nesmí jeho provozovatel odstavit na pozemní komunikaci, a pokud jej v příslušné lhůtě neodstraní, je vlastník komunikace oprávněn toto vozidlo odstranit. V případě zjištění, např. městskou policií, je vozidlo zdokumentováno a podnět postoupen vlastníku pozemní komunikace. V praxi to ovšem neznamená, že by takovéto vozidlo mohlo být okamžitě odstraněno. Vlastník pozemní komunikace musí před odstraněním vozidla dodržet zákonné úkony a lhůty, např. zjištění provozovatele vozidla, doručení výzvy provozovateli k odstranění vozidla ve lhůtě 2 měsíců, případně vyhlášení na úřední desce po dobu 60 dní. Teprve poté nastává samotné fyzické odstranění provozovatelem vozidla, nebo odtah vlastníkem pozemní komunikace.

Z důvodu koronavirové pandemie byla lhůta pro technické prohlídky a platnosti osvědčení o technické způsobilosti vozidla s datem uplynutí termínu platnosti mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020 prodloužena o dobu sedmi měsíců.

K dnešnímu dni Městská policie Louny zjistila v katastru města již 10 vozidel s STK propadlou déle jak 6 měsíců a tato postoupila vlastníkovi pozemní komunikace. V evidenci odboru správy majetku je v řešení celkem 15 vozidel.

Na autovraky a jiné závady můžete upozornit prostřednictvím aplikace Hlášení závad - Dej Tip.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací