Neděle 17. říjen 2021
Svátek má Hedvika

ČR - Prodejci budou moci zlevnit respirátory třídy FFP2 a vyšší. Vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 1. února 2021 uložila místopředsedkyni vlády a ministryni financí, aby vydala rozhodnutí, kterým tyto výrobky dočasně osvobodí od daně z přidané hodnoty. Odsouhlasila také prodloužení dotačního programu Ministerstva zemědělství Agricovid Potravinářství a schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů.

Generální pardon ministryně financí umožní prominutí daně z přidané hodnoty za dodání filtračních polomasek a respirátorů, které splňují parametry třídy ochrany minimálně FFP2, KN95 nebo N95 nebo mají stejnou či vyšší filtrační účinnost, a dalších typů respirátorů bez výdechového ventilu, pokud jsou výrobcem určeny jak k ochraně uživatele, tak jeho okolí a pokud se jedná současně o osobní ochranný prostředek kategorie III a zdravotnický prostředek rizikové třídy I podle příslušných předpisů Evropské unie.

Vláda si od tohoto kroku slibuje lepší finanční dostupnost těchto účinnějších ochranných prostředků dýchacích cest, což by mělo napomoci k jejich častějšímu používání, a tím ke snížení rizika nákazy nemocí covid-19 v populaci. Opatření, které již Ministerstvo financí zveřejnilo ve Finančním zpravodaji, má platit zatím dva měsíce.

Kabinet na návrh ministra zemědělství schválil realizaci druhé výzvy dotačního programu Agricovid Potravinářství. Jedná se o pokračování programu, který vláda schválila loni v listopadu, v navazujícím období od 1. prosince 2020 do 28. února 2021 Rámcové podmínky programu se nemění, dotační podpora zůstává zacílená do oblasti potravinářských a zemědělských podniků, jejichž produkce směřuje do oblasti veřejného stravování a nově i na trhy a tržnice, které jsou přijatými opatřeními významně omezeny. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství.

Vláda v rámci projednávání covidové agendy vyslovila i souhlas s úpravou ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, které se týká vstupu do České republiky. Od 5. února dojde ke změnám především v otázce povinného testování osob, které do České republiky přijíždějí v rámci povolených výjimek ze zákazu vstupu ze zemí s rizikovým výskytem nemoci covid-19.

Osoby ze zemí se středním rizikem budou muset před vstupem do ČR doložit negativní výsledek antigenního nebo PCR testu, u zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem, což bude nová kategorie zemí, budou muset ještě ve stanovené době po vstupu na české území podstoupit další PCR test, a to na vlastní náklady.

Lidé z vysoce rizikových zemí budou muset před testem strávit minimálně pět dnů v karanténě. Výjimky z tohoto pravidla se nově rozšiřují o policisty vykonávající eskortní činnost nebo bezpečnostní doprovod letadel a o občany, kteří doloží, že v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací