Čtvrtek 9. prosinec 2021
Svátek má Vratislav

ČR - 39,2 °C – 1. srpna 1994, Poděbrady. 39,5 °C – 13. srpna 2003, Most. 40,2 °C – 27. července 1983, Praha (Uhříněves). 40,4 °C – 20. srpna 2012, Dobřichovice. Takový je výčet nejteplejších dnů v historii Česka, resp. nejextrémnějších teplot naměřených na našem území. Letos taková výheň ještě nebyla, alespoň v Česku. Slováci nedávno zaznamenali až 39,0 °C (v obci Mužla, tj. na hranici s Maďarskem). Moravané, Ti před pár dny čelili až 36,5 °C (na Hodonínsku – jižní Morava je v tomto roce těžce zkoušena...). Léto 2021 je zatím docela proměnlivé. A bude i nadále – před střední Evropou jsou jak čtyřicítky, tak prudké bouřky i ochlazení.

13. července: V hlavní roli tlaková níže Bernd. Po její přední (východní) straně na Moravu, ale hlavně na Slovensko a do Maďarska pronikne velmi teplý vzduch. Maďaři se dočkají odpoledních maxim okolo 39 až 41 °C, Slováci okolo 36 až 38 °C a Moraváci okolo 34 až 36 °C. Pod Krušnými horami se odpolední maxima budou pohybovat okolo 27 až 31 °C. Již ráno se na západě, v Karlovarském kraji, objeví mráčky. Do poledne, plus minus, se rozšíří i po Ústeckém kraji. Někdy během pozdního odpoledne až podvečera dorazí déšť a bouřky – sprchne prakticky všude, někde méně, někde více. Bouřky mohou být silné – sledujte meteorologické radary (bílé tečky/flíčky = krupobití).

14. července: Tlaková níže Bernd se nám bude věnovat i ve středu. K ránu a zřejmě večer se zejména v Ústeckém kraji přechodně vyjasní, ale jinak se většinou budou honit mraky. Na východě Čech, na Moravě a ve Slezsku se objeví dešťové kapky, resp. přeháňky/bouřky/déšť, v západních a v severozápadních Čechách pravděpodobně beze srážek, přinejmenším o poznání méně než jinde. Deštivý den prožijí Němci, v první řadě v Bádensku-Württembersku a v Bavorsku. Odpolední maxima okolo 19 až 23 °C.

15. července: Nedá pokoj, nedá. Kdo? No Bernd. Na trase Most – Teplice – Ústí – Děčín – Šluknov lze očekávat na hvězdy bohatou noc, mezi Chomutovem a Aší sice také, ale o něco méně. Jako méně bohatou na hvězdy. Od východu do západu slunce podle všeho převážně polojasná až oblačná obloha s tím, že čím západněji, tím oblačněji. To znamená, že zatímco třeba v Chebu bude spíše pod mrakem, naopak ve Šluknově bude spíše svítit sluníčko. Sem tam se vyskytne přeháňka, příp. slabá bouřka, ale žádné lijáky nehrozí. Odpolední maxima okolo 18 až 22 °C, na západě okolo 15 až 19 °C.

Co víkend? Prozatím to vypadá, že nic moc – hodně mraků, přeháňky, bouřky, déšť, maxima stěží okolo pětadvacítky...

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací