Neděle 19. září 2021
Svátek má Zita

Lounsko - Brzy vkročíme do měsíce plného konců. Koronavěcí bohužel ne, skončí však: Čtyřměsíční polární den v nejsevernějším městě na Zemi, kterým je norský Longyearbyen (umíte si představit třetinu roku bez špetky tmy?). Tříměsíční meteorologické léto, které v roce 1977 do Athén přineslo 48,0 °C (evropský rekord) a které v roce 2012 do České republiky přineslo 40,4 °C (český rekord). Dvouměsíční školní prázdniny – v tomto ohledu je na tom česká mládež dobře, avšak ne tak moc jako ta italská, která se fláká dvanáct až čtrnáct týdnů (od začátku/konce června do začátku/konce září)!

Po středeční studené frontě, která kromě výrazných rozdílů v teplotách (Ašsko 15 °C, Hodonínsko 34 °C) a intenzivních bouřek (s přívalovými dešti i kroupami), se docela vyčasilo. Ochlazení nikterak brutální nebylo, většina stanic (v nížinách) v Ústeckém kraji naměřila 25 až 26 °C, v kraji Karlovarském nejčastěji 21 až 24 °C. Ráno celkem zchladilo, prakticky všude rtuť teploměru klesla pod 15 °C, resp. do rozmezí 14 až 10 °C. Rekordy samozřejmě ohroženy nebyly, ani ty horní, ani ty spodní. Ani o víkendu rekordy padat nebudou, nicméně zatímco červenec odejde dobře naladěn, srpen dorazí s depresí...

30. července: Do cca 10:00 jasno až skoro jasno. Do cca 16:00 až 17:00 honění mraků – zprvu nad Krušnými horami (tam i nejvíce), posléze víceméně na celém území Karlovarského a Ústeckého kraje. Zaprší? Vyloučeno. Nejvyšší odpolední teploty okolo 25 až 29 °C (ojediněle 30 °C), nejnižší ranní teploty kolem 15 až 11 °C. Jo, ještě něco, po cca 20:00 se od západu až jihozápadu přižene vysoká (i nižší) oblačnost, takže z pozorování hvězd asi nic nebude.

31. července: Od cca 4:00 až 5:00 se od západu až jihozápadu začne vyjasňovat a pak už bude vesměs jasno. Vesměs proto, že nad Krušnými horami se zase nějaký ten bílošedý zmetek objeví. Mimo Krušné hory bude těchto bílošedých zmetků podstatně méně. Prostě bude krásně. Což znamená, že deštníky rozhodně nebudou potřeba. S výjimkou noci a rána, kdy by pár kapek spadnout mohlo. Ještě by bylo dobré říci, že hvězdnou romantiku znovu zhatí vysoká oblačnost. Nejvyšší odpolední teploty okolo 21 až 25 °C (ojediněle 26 až 27 °C), nejnižší ranní teploty kolem 18 až 14 °C.

1. srpna: Neděle káže: Zapomeňte na sluneční paprsky a mnohde i hvězdy. Až cca do západu slunce, kdy od západu až jihozápadu začne ubývat oblačnosti, bude oblačno až zataženo a nepřekvapí déšť. Nijak mimořádný, rozhodně ne celodenní. Nejvyšší odpolední teploty okolo 15 až 19 °C, nejnižší ranní teploty kolem 15 až 11 °C.

2. srpna: Ráno a od pozdního odpoledne minimum mraků, mezitím polojasno až oblačno s cca 15% (na horách 40%) šancí na přeháňku. Nejvyšší odpolední teploty okolo 19 až 23 °C, nejnižší ranní teploty kolem 14 až 10 °C.

Postskriptum: Vydáte-li se v blízké době do jihovýchodní Evropy, padesátistupňových veder se nebojte. U moře 50 °C opravdu nebude, ve vnitrozemí to v maximu vypadá na plus minus 38 až 42 °C, jen v Řecku a blízkém okolí (ve vnitrozemí a ne všude) plus minus 44 až 46 °C. Evropský rekord z léta 1977 ale asi znervózní.

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací