Pátek 30. červenec 2021
Svátek má Bořivoj

Ústecký kraj - Ve středu 9. června uvedla Česká pošta do prodeje příležitostný poštovní aršík Krásy naší vlasti: státní zámek Jezeří. Motivy dvou známek na aršíku je jedna z nejzajímavějších památek u nás a skalnatá rokle Vlčí jáma, výtvarnou podobu emitované ceniny uzavírá pohled na hornický region Krušnohoří s dobovou ilustrací středověké hornické činnosti. Autorem výtvarného návrhu emise je Adolf Absolon, Martin Srb je pak autorem rozkresby horní známky a rytiny obálky prvního dne vydání. Nominální hodnota známek je 26 a 27 Kč.

Původně středověký hrad de Lacu, jinak i Eisenberg, shlížel ze svahu Krušných hor již od roku 1365 a později byl upraven na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře byl zámek zkonfiskován a roku 1623 se stal majetkem rodu Lobkowiczů, ale roku 1649 bohužel vyhořel a musel být přestavěn. Nová budova zámku byla vystavěna ve stylu vrcholného baroka na půdorysu ve tvaru písmene „H“ a stala se významným kulturním a společenským centrem, navštěvovaným známými osobnostmi tehdejšího kulturního života, jako byli například Johan Wolfgang Goethe či Ludwig van Beethoven. Druhý jmenovaný zde poprvé uvedl svou Symfonii č. 3 Eroica. Během druhé světové války byl na zámku umístěn strážní oddíl SS, jenž hlídal zajaté vyšší důstojníky spojeneckých armád. Po válce byl zámek zestátněn a využíván Československou armádou. V polovině 80. let byl z důvodu prioritní těžby uhlí určen k likvidaci, k níž naštěstí nedošlo a od roku 1988 je postupně rekonstruován.

Dnes je zámek Jezeří výjimečnou památkou nejen pro svoji mimořádnou uměleckou a architektonickou hodnotu, ale i pro svůj pohnutý osud a neobyčejně krásnou polohu.

1306vlcijamy

Vlčí jámy jsou chráněnou přírodní památkou v Krušných horách, kterou tvoří Vlčí a Ledová jámy, jež nejsou dílem přírody, ale vznikly při těžbě cínu. Hornický region Krušnohoří – Ersgebirge je součástí Světového dědictví UNESCO.

Motivy dvou druhů obálek prvního dne vydání (FDC) jsou torzo javoru z původní výsadby zámeckých zahrad a zálom bývalého dolu sv. Jiří, který je nazýván Ledová Jáma.

Aršík vytiskla Tiskárna Hradištko v nákladu 30 isíc kusů metodou plnobarevného ofsetu (u známky se zámkem Jezeří ofsetem s liniovou kresbou) a FDC jednobarevným ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 700 ks.

Zájemci si mohou nový příležitostný aršík zakoupit na specializovaných filatelistických přepážkách, v PostShopech či prostřednictvím e-shopu na webových stránkách České pošty.

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací