Neděle 19. září 2021
Svátek má Zita

Bělušice - Přes 120 kilogramů medu s názvem Bělušický miláček, nazvaného dle přilehlého kopce Milá, se podařilo získat od včel z Věznice Bělušice i v roce 2021. Letošní úroda medu byla díky tomu, že věznice disponuje již jedenácti dospělými včelstvy, opět velká. Stáčení se provádělo ve třech etapách, kdy v posledním červencovém týdnu byl dotočen poslední letošní med.

"Ve vzdělávací aktivitě "Včelařství" je zařazeno celkem 12 odsouzených, kteří se podílí na údržbě úlů, na výrobě rámků, na léčení včelstev, kdy se tyto činnosti učí nejen teoreticky, ale hlavně prakticky," uvádí mluvčí věznice Danuše Vránová.

Při stáčení medu vězni provádějí vyjmutí rámků z úlů, které následně očistí od včel, dále odvíčkují plástve a dochází k vložení rámků do medometu, kde dojde k filtraci, která zabrání propustnosti vosku či nečistot. Vytočené rámky se vrací zpět na původní místo do úlů, aby se včeličkám ulehčila orientace vrátit se zpět do svého domovského úlu.

"Poslední fázi v podobě stáčení medu mají všichni nejraději, neboť při stáčení medu do sklenic vždy ukápne i do úst zainteresovaných jedinců několik sladkých kapek. Od letošního roku se ze získaného vosku nově vyrábí svíčky, a to buď technikou ručního točení nebo vkládáním do formiček. Tyto produkty jsou následně darovány neziskovým organizacím, se kterými Věznice Bělušice dlouhodobě spolupracuje," dodala Danuše Vránová, tisková mluvčí Věznice Bělušice.

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací