Středa 29. leden 2020
Svátek má Zdislava

Podbořansko - Chmelařům začíná sklizeň. Měli by s tím počítat řidiči projíždějící přes tradiční oblasti pěstování chmele. Někde je na to už upozorňují cedule.

Chmelaři už k silnicím dávají upozornění, že začínají sklízet. Cedule se objevily už mezi Kryry a Petrohradem. Co to znamená pro řidiče? Na silnice vyjede větší množství pomalejší zemědělské techniky. A i když to zákon nedovoluje, stroje mohou znečistit blátem a hlínou komunikace.

Letošní úroda chmele bude průměrná, kvalita velmi dobrá. Takové jsou odhady pěstitelů chmele před letošní sklizní. O množství a kvalitě sklizně rozhoduje především počasí, ani letos nebylo pro pěstování chmele ideální kvůli chladnému květnu, horkému červnu a červenci a nedostatku srážek. Nedávné deště ale byly pro pěstitele požehnáním, stejně jako chladnější období na přelomu června a července. „Určitě jsme vděční za srážky, které přišly začátkem srpna. I díky tomu asi bude snaha začít sklizeň spíše později. První odhad je, že letošní sklizeň bude průměrná, pokud nám do toho ještě neskočí nějaký čert, který ji pokazí,“ uvedl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda při setkání chmelařů na Stekníku.

Letošní úroda by mohla být v Česku na průměrné úrovni 6300 tun sušeného chmele, což je po loňské podprůměrné sklizni kolem pěti tisíců tun dobrá zpráva. Znamená to zároveň, že o chmel je ze strany pivovarů zájem a chmelaři mají co prodávat.

Chmelové porosty jsou proti loňsku také zdravější a mají více alfa hořkých látek, které určují kvalitu plodiny.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací