Neděle 27. září 2020
Svátek má Jonáš

Lounsko - Pátý prosinec, nejnáročnější den pro všechny Mikuláše, anděly a čerty, byl dle očekávání nejstudenějším dnem prvního prosincového pracovního týdne a zároveň, alespoň prozatím, i meteorologické zimy, která tentokrát bude o něco delší než obvykle (díky sobotě 29. února 2020).

Jenomže holomráz, to zkrátka není ta pravá zima. První adventní víkend trochu toho sněhu nabídl, když se v nížinách ukázal poprašek, ačkoli jen na pár hodin a navíc v sobotu 30. listopadu, to znamená v poslední den meteorologického podzimu. Nahlédneme-li do meteodeníku, vzpomeneme si, že předloňský druhý adventní víkend se nesl v duchu zimního počasí. V neděli 10. prosince 2017 sněžilo, na zemi leželo pár čísel sněhu a hlavně, celý den mrzlo, byť decentně. Zato loňská druhá adventní neděle se zimou nesympatizovala, přes den až 8 °C v minimu cca 5 °C.

Položme si tedy klíčovou otázku: Co s sebou přinese letošní druhý adventní víkend?

Odpověď zní:

PÁTEK 6. PROSINCE

Po jižní straně rozsáhlého pole nižšího tlaku vzduchu táhnoucího se od Britských ostrovů přes Skandinávii a kancelář soudruha Putina až k Uralu začne do střední Evropy od západu proudit vzduch z Atlantického oceánu... Ajajaj, všichni víme, co v tuto roční dobu západní oceánské proudění znamená – ledárnu a přívaly sněhu určitě ne. Nuže, pokud stratus (nízká oblačnost) projeví milosrdenství a opustí Lounsko, můžeme se až do západu slunce těšit na perfektně modrou oblohu. V opačném případě repríza čtvrtečního dne. Nejvyšší odpolední teploty okolo 0 až 2 °C, při slunečnu až okolo 5 °C.

SOBOTA 7. PROSINCE

Cyklonální západní oceánské proudění nabere na síle. To je dosti špatná zpráva pro pana strata (nízkou oblačnost), ale zároveň také pro všechny zimomily a v neposlední řadě majitele lyžařských středisek. Oblohu si podmaní mraky, sice ne inverzní, ale pořád mraky. Čili povětšinou oblačno až zataženo, ráno a odpoledne přechodně až polojasno. Srážky ano, a to v podobě přeháněk, které budou nahoře na horách sněhové/smíšené, jinak dešťové. Nejvyšší odpolední teploty okolo 5 až 9 °C, ráno v minimu kolem 5 až 1 °C.

NEDĚLE 8. PROSINCE

Co se povětrnostních podmínek týče, takzvaná bronzová neděle o změně neuvažuje. Ani nemůže, mezi Islandem a Velkou Británií se totiž mihne střed hluboké tlakové níže (tlak vzduchu v něm klesne k hodnotám až mezi 955 a 950 hPa), která velice napomůže západnímu oceánskému větru. Prostě beze změny. Pakliže se v ranních hodinách po nebi nerozprostře ta bílošedá chamraď, čímž básník míní nízkou oblačnost, bude až do poledne slunečno, pak se ale zatáhne vysokou oblačností. Sečteno a podtrženo žádná sláva. Srážky nejspíše žádné. Nejvyšší odpolední teploty okolo 4 až 8 °C, ráno v minimu kolem 4 až 0 °C.

PONDĚLÍ 9. PROSINCE

Vstup do nového týdne by se měl nést ve znamení velké oblačnosti a deště s tím, že dešťové kapky se objeví i v nejvyšších partiích Krušných hor, přestože tam by se v odpoledních hodinách měly transformovat na sněhové vločky. Nejvyšší odpolední teploty okolo 4 až 8 °C, ráno v minimu kolem 4 až 0 °C. (soj)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací