Neděle 29. listopad 2020
Svátek má Zina

Lounsko - Čtvrteční ráno a dopoledne, rovněž mrazivé, přineslo do nížin některých měst a obcí v Ústeckém kraji sněhové vločky, ale bylo jich tak málo, že i meteorologické radary si jich málem nevšimly. Před devíti lety byla situace poněkud odlišná, neboť i v polohách pod 400 m n. m. leželo až 10 cm sněhu, byť zvlhlého. To však nebylo podstatné, protože o několik dní později dorazila další slušná nadílka. Díky ní na třetí adventní neboli stříbrnou neděli celé Lounsko hlásilo 20 cm sněhu a více. Navíc dost mrzlo, připomeňme, že 19. prosinec 2010 doprovodily teploty od -15 do -8 °C.

Na něco takového můžeme letos zapomenout. Srážky se sice o letošním třetím adventním víkendu objeví, ale menším problémem budou teploty. Dorazí totiž oteplení. Citelné.

PÁTEK TŘINÁCTÉHO

Počasí ve střední Evropě si podmaní dvě tlakové níže. Jedna se středem nad Britskými ostrovy, druhá s centrem nad severním Středomořím. Pro západ Česka z toho plyne západní až lehce severozápadní proudění, pro východ republiky jihozápadní až jižní vítr. S oblačností, ať už nízkou či nenízkou, pátek třináctého rozhodně šetřit nebude, prakticky po celý den lze očekávat oblačnou až zataženou oblohu. Odpoledne a večer nepřekvapí srážky, nutno říci slabé/opravdu jen decentní, a to hlavně v Krušných horách. Ve všech polohách budou sněhové, takže i úplně dole se možná dočkají sněhánky. Nejvyšší odpolední teploty okolo -2 až 2 °C.

SOBOTA 14. PROSINCE

Česká republika se spolu s mnohými dalšími evropskými zeměmi ocitne na jižní straně rozsáhlého pole nižšího tlaku vzduchu, a tak se může těšit na relativně teplé západní oceánské proudění. Celkem svižné proudění, které rozpohybuje oblačnost. To znamená, že bude proměnlivá: ráno skoro jasno až polojasno, pak do cca 14. až 15. hodiny oblačno až zataženo, následně znovu skoro jasno až polojasno, večer zas přechodně oblačno až zataženo a v závěru dne vyjasňování. Zejména v době od cca 9:00 do 14:00 by se měly angažovat srážky, zpočátku všude sněhové, později dole smíšené až dešťové (jak se bude oteplovat). Nejvyšší odpolední teploty okolo 1 až 5 °C, ráno v minimu kolem 3 až -1 °C.

NEDĚLE 15. PROSINCE

Na konci týdne se relativně teplé západní oceánské proudění změní na ještě teplejší jihozápadní oceánské proudění, a proto rtuti teploměrů popolezou nahoru. Nejvyšší odpolední teploty zamíří k hodnotám okolo 5 až 9 °C, teoreticky může padnout desítka, ráno v minimu kolem 4 až 0 °C, čili žádná ledárna. Ukáže se konečně slunce? Neukáže, od rána až do večera oblačno až zataženo, spíše to druhé. K tomu sprchne, ale zřejmě ne nijak závratně. Sečteno a podtrženo, předvánoční počasí jak se sluší a patří.

PONDĚLÍ 16. PROSINCE

Zimě vzdálený by měl být také úvod posledního předvánočního týdne. Prozatím to vypadá na nejvyšší odpolední teploty v rozmezí 4 až 8 °C a nejnižší ranní teploty mezi 5 až 1 °C. Nejspíše beze srážek a obloha spíše bílošedá než modrá.

Do Štědrého dne už zbývají méně než dva týdny, takže jsou ze strany numerických modelů k mání proroctví ohledně štědrodenního počasí. Aktuální verze:

V úterý 24. prosince 2019 bude skoro jasno až polojasno, beze srážek. Nejvyšší odpolední teploty okolo 3 až 7 °C, nejnižší ranní teploty kolem 5 až 1 °C. (soj)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací