Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních dvacet let. Dočkáme se jejich zlevnění?
Ilustrační foto: CC0
Louny

ČR - Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních dvacet let, s nákupem nemovitosti se vyplatí počkat. Hypoteční drahota žene lidi do nájmů, ty tak značně zdražují též.

"Hypotéky v České republice v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Vyplývá to ze včerejších zveřejněných dat Fincentrum Hypoindexu. Od července však sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen oscilují pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Česká národní banka totiž v červnu ukončila politiku razantního zvyšování svých sazeb, čímž i hypotéky ztratily klíčový impuls k dalšímu zdražování," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

V následujících měsících je třeba počítat se stagnací úrokových sazeb na hypotékách a nadále s jejich oscilací kolem úrovně 6,3 procenta. "Výkyvy v blízkosti této úrovně jsou a budou dány spíše množstvím akčních nabídek jednotlivých bank než nějakým fundamentálním dějem. K fundamentálnímu alespoň mírnému zlevnění hypoték dojde nejdříve zřejmě až ve druhé polovině příštího roku, kdy by ČNB měla snížit svoji základní úrokovou sazbu. Ta i tak po celý příští rok zůstane poměrně vysoko. Ze stávající úrovně rovných sedmi procent klesne do konce roku 2023 nejpravděpodobněji na 5,5 procenta," okomentoval situaci ekonom.

Pochopitelně, pro vývoj sazeb hypoték jsou více určující než sazby ČNB některé tržní úrokové sazby a roli hrají třeba také sazby na dlouhodobých vládních dluhopisech ČR. Z důvodu jen pozvolna klesající inflace však i tyto sazby setrvají v příštím roce na poměrně vysokých úrovních.

"Hypoteční drahota je v současnosti klíčovou příčinou zamrznutí nemovitostního trhu v ČR. V některých oblastech ceny realit už dokonce citelně klesají, například panelákové byty zlevňují až o dvacet procent. Zhoršená dostupnost financování vlastnického bydlení zároveň logicky způsobuje růst poptávky po nájemním bydlení, takže nájmy naopak stoupají, v letošním roce nezřídka opět tempem kolem úrovně 20 procent," vysvětlil Kovanda.

V příštím roce se makroekonomická situace ČR dále zhorší, přičemž nelze, podle ekonomů, vyloučit recesi. "Zdá se proto prozíravé nyní s nákupem nemovitosti vyčkat. Útlum ekonomiky by mohl dále stlačit ceny nemovitostí a v roce 2024 pak výrazněji i ceny hypoték. V letech 2024 nebo 2025 tak může být levnější než dnes celá řada nemovitostí a navíc bude takřka jistě citelně levnější financování jejich nákupu," dodal na závěr Lukáš Kovanda.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru