Lidé v Českém Švýcarsku si zoufají: Přijede méně lidí, letos přijdeme až o dvě miliardy korun
Do soutěsek je nebezpečné nyní vstoupit. Foto: Oldřich Hájek
Louny

Ústecký kraj - Plány Správy národního parku České Švýcarsko neotevřít s největší pravděpodobnostní turistům v letošní sezóně Gabrielinu stezku k Pravčické bráně a Edmundovu soutěsku v Hřensku jsou pro místní podnikatele a obce devastující.

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko očekává v letošním roce pokles návštěvnosti až o 40 % oproti poslední normální sezóně v roce 2019. Důvodem je plán Správy národního parku České Švýcarsko neotevřít turistům v letošním roce Gabrielinu stezku k Pravčické bráně a Edmundovu soutěsku v Hřensku, a jen v omezené míře zpřístupnit Divokou soutěsku na řece Kamenici. Vyplývá to z tiskové zprávy Správy národního parku vydané v pátek 20. ledna 2023.

Vyjádření Národního parku České Švýcarsko

V soutěskách Kamenice právě probíhá odborné posouzení stavu stromů nad přístupovými trasami a plavebními dráhami lodiček. Z něj již vyplývá, že pro nadcházející návštěvnickou sezónu je reálné zabezpečit přístup do Divoké soutěsky ve směru od Mezné a Hájenek u Růžové, tedy od Mezního můstku.

V případě Edmundovy soutěsky je situace složitější, rozsah případného zásahu musí být posouzen z mnoha aspektů, od organizační, časové a technické náročnosti až po dopady na přírodu národního parku. Provedení rozsáhlejšího zásahu za účelem zajištění bezpečnosti cest ve vlastnictví obce Hřensko a nad plavební dráhou, kde obec provozuje turistickou přepravu na lodičkách, z tohoto důvodu není reálné. Nové informace o stavu okolí těchto tras bude předávat obci Hřensko tak, aby měla k dispozici veškeré podklady pro další rozhodování o zpřístupnění turistické atrakce návštěvníkům.

Důležitou turistickou trasou v požárem zasažené oblasti je takzvaná Gabrielina stezka propojující Mezní Louku s Pravčickou bránou. Podél této zhruba šestikilometrové trasy bylo prověřeno 6 500 stromů, z nichž je asi 2 400 potenciálně nebezpečných, tzn. mohly by dopadnout na cestu a způsobit úraz. I zde bude nutné před provedením případného rozsáhlého zásahu provést posouzení podobně, jako v Edmundově soutěsce. Pro uvedenou trasu správa národního parku v současné době hledá řešení, v úvahu připadá například alternativní vedení cesty bezpečnějšími částmi požářiště.

Přestože destinace České Švýcarsko nabízí i řadu dalších turisticky atraktivních lákadel, místní podnikatelé a obce dobře vědí, že ty největší taháky leží právě tam, kde bude ještě celý letošní rok uzávěra. „V ohrožení je každý podnikatel v regionu. Po covidu a požáru už je opravdu potřeba mít normální turistickou sezónu, jinak spousta podnikatelů svou činnost opustí. I já budu muset propouštět, ztráty v ubytování a restauraci odhaduji na 1–2 miliony Kč. Pořád ale doufám, že se podaří soutěsky zprovoznit a že nás v tom všechny nenechají,“ říká Roman Pluháček, provozovatel Resortu Mezná.

Uzavření soutěsek může znamenat významný problém

Propad tržeb po požáru aktuálně dosahuje k 600 milionům Kč. Při letošním poklesu návštěvnosti o 40 % by jen veřejné rozpočty přišly zhruba o dalších 450 milionů Kč. „Uzavření soutěsek by bylo pro obec Hřensko likvidační. Již v současné době zaznamenáváme ztráty přesahující 11 milionů Kč, bez přesného vyčíslení škody na našem majetku v Edmundově a Divoké soutěsce. V sezóně zaměstnáváme 45 pracovníků, kteří by v případě uzávěry nemohli pro obec pracovat a byli odkázáni na finanční příjmy od státu. Regionální vysoká nezaměstnanost by se ještě více prohloubila. Navíc nám reálně hrozí, že turisté o tuto dominantní část národního parku do budoucna ztratí zájem,” podotýká Zdeněk Pánek, starosta Hřenska.

Vedle ekonomických ztrát obcí bude čistá výkonnost ekonomiky cestovního ruchu v Českém Švýcarsku až o 2 miliardy Kč nižší. Tyto peníze budou chybět nejen v kasách místních podnikatelů a provozovatelů služeb, ale i v rozpočtech rodin. „Na podzim se podařilo alespoň částečně pokrýt škody díky propagační kampani na obnovu turismu a ubytovacím voucherům. Jde ale o dočasné opatření, největší požár v historii ČR nedokázal přimět stát k systémové podpoře. Budoucnost podnikatelů i zaměstnanost je ohrožena, v turistickém ruchu tu pracuje každý desátý obyvatel. To povede jen k dalšímu poklesu životní úrovně v jednom z nejchudších regionů v ČR,“ říká k tomu Jan Šmíd, ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

Ta rozběhla řadu jednání s institucemi na krajské i celostátní úrovni a domlouvá různé možnosti podpory. „Příroda si sama poradí, o tom není pochyb. Teď ale potřebují pomoc lidé. Nikdo nezpochybňuje důležitost ochrany přírody a zajištění bezpečnosti. Lze například hledat pomoc z ČR i ze zahraničí pro rychlejší likvidaci následků požáru. Potřebujeme společně najít vhodné řešení pro celý region,“ nevzdává se Jan Šmíd.

Kraj se snaží horšímu scénáři předejít

„Uvědomujeme si závažnost celé situace. Proto nyní intenzivně komunikujeme s Ministerstvem životního prostředí, dotčenými obcemi, obecně prospěšnou společností České Švýcarsko i Správou národního parku. Neotevření Edmundovy soutěsky a klíčových cest v národním parku by bylo citelným zásahem do ekonomiky celého regionu. Uděláme vše pro to, aby k avizovanému scénáři nedošlo. Tato situace může mít při pokračování uzávěr negativní dopad na zaměstnanost i životní úroveň na celém území Českého Švýcarska. Je v našem zájmu pomoci regionu, který si v uplynulých letech prošel velkou zatěžkávací zkouškou, nejprve v důsledku covidu a hned vzápětí ničivého požáru,” uvádí Jiří Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro cestovní ruch.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru