Ilustrační foto: CC0
Louny

Žatec - Důkladnou a všeobecnou analýzu městského hospodaření připravil pro Žatec renomovaný odborník na veřejné finance Luděk Tesař.
 

Kompletní materiál, který rozebírá silné stránky i slabiny městských financí, varuje před hrozbami a nabízí řadu doporučení, představil autor analýzy zástupcům města ve Staré papírně.

Setkání se zúčastnili někteří zastupitelé, pracovníci městského úřadu i další hosté. Kompletní analýzu si mohou zájemci přečíst na webu městského úřadu zde.

Součástí komplexního materiálu bylo několik pochval ohledně toho, jak Žatec v minulých letech hospodařil a jak se rozvíjel. Například za posledních 10 let stoupla zaměstnanost v rámci celého města o 30 procent, školy navštěvuji 3 tisíce žáků, počet obyvatel je víceméně stabilní. To jsou důležité ukazatele pro příjmy města ze státního rozpočtu a také dobré přísliby pro budoucnost. Město je velice úspěšné v získávání dotací a hodně investuje i opravuje. Za poslední čtyři roky Žatec roky vynaložil na rozvoj a údržbu ve městě zhruba 556 milionů Kč, z toho 378 milionů byly investice, zbytek opravy.

Účetně město Žatec spravuje majetek v hodnotě 1,4 miliardy Kč, což sebou nese roční náklady na reprodukci dlouhodobého majetku ve výši 41 miliónů Kč. Z toho plyne odborníkovo kladné hodnocení i varování: Žatec je podle něj prosperující město, které poskytuje řadu nadstandardních dotovaných služeb. Za ty ale musí platit.

S ohledem na situaci a schválený konsolidační balíček se musí město připravit na horší ekonomické období. Právě vzhledem k rozsáhlému majetku a povinným výdajům na různé služby, a zároveň kvůli nižším příjmům ze státního rozpočtu, se finanční kondice Žatce zhorší.

Luděk Tesař jako odborník na veřejné finance zároveň proto předložil několik doporučení, která by mohla dopady horšího ekonomického období na Žatec zmírnit. Například navrhuje, aby si město nepořizovalo další majetek, který by muselo dotovat, ale zároveň aby se nebálo vkládat peníze do potřebných investic a oprav. Doporučuje také prověřit a případně omezit některé nadstandardní dotované služby, ale zároveň zvýšit příjmy města. (mc, kas)

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru