Žatec - Zástupci města, Konfederace politických vězňů a Vojenské posádky Žatec si v pátek dopoledne připomněli výročí 76 let od popravy pěti protikomunistických odbojářů. Vzpomínkové akce se zúčastnili i potomci jedné z obětí, kapitána Karla Sabely.
Kapitán Sabela, tehdejší velitel tankové jednotky žatecké posádky, major Miloslav Jebavý, Vilém Sok-Sieger, Josef Gonic a Bohuslav Hubálek byli 18. července 1949 popraveni za svou činnost v protikomunistické odbojové skupině Praha – Žatec.
Vzpomínková akce proběhla nejprve na žatecké radnici, kde se k tehdejším událostem vyjádřili starosta Žatce Radim Laibl a pravnučka Karla Sabely Kateřina Sabelová. „Připomínáme si smrt statečného žateckého občana kapitána Karla Sabely, který bojoval nejen proti komunismu, ale také proti nacismu během 2. světové války, za což byl také několikrát vyznamenán,“ zdůraznil starosta Radim Laibl, že voják Karel Sabela se během války vyznamenal v boji za svobodu Československa.
Paradoxně právě v něm pak našel smrt, nikoliv v boji, ale na popravišti. I o této historické nespravedlnosti promluvila Kateřina Sabelová, která v této souvislosti připomněla jak neustálou potřebu bojovat za svobodu, tak nutnost připomínat si tyto tragické chvíle. „Chtěla bych poděkovat všem odborníkům, kteří se historii věnují a na tyto události poukazují. Je to práce potřebná a záslužná,“ řekla Kateřina Sabelová u pamětní desky svého pradědečka na žatecké radnici.
Pietní akce poté pokračovala před domem v Nákladní ulici, kde kapitán Sabela se svou rodinou žil.
Případ skupiny Praha – Žatec patří k nejzajímavějším i nejtragičtějším příběhům tzv. Třetího odboje. Šlo zároveň o největší proces s důstojníky československé armády. Kvůli účasti na převratu bylo zadrženo celkem 36 vojáků ze Žatce. Právě odtud totiž měla vyjet tanková jednotka pod velením K. Sabely, která se měla podílet na obsazení ruzyňského letiště a několika ministerstev. (kas)