Louny - Policisté upozorňují řidiče na zvýšené riziko dopravních nehod se zvěří. Jen včera se v lounském okrese odehrály čtyři dopravní nehody a u tří z nich se jednalo o střety se zvěří.
Naštěstí se všechny kolize obešly bez zranění, škoda přesáhla 100 tisíc korun. Od půlnoci do dnešního rána byly policistům nahlášeny již dvě dopravní nehody, jejichž příčinou byl rovněž střet se zvěří (většinou se jednalo o srážku s divočákem).
Ne vždy se tyto nehody obejdou bez zranění. Za posledních dvacet let zahynulo při nehodách se zvířaty 31 osob a 18 jich bylo těžce zraněno.
Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce. U vysoké zvěře bychom měli být pozorní zejména v období páření, tedy v říjnu až v prosinci.
"Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo," upozorňuje mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.
Pokud již k nehodě se zvířetem došlo, je zapotřebí učinit opatření jako při kterékoliv jiné dopravní nehodě:
- Rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník a jedná-li se o střet zejména s velkým zvířetem, přivolat policii.
- Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vám způsobit zranění.
- Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu.
- V případě nahlášení takovéhoto střetu policii se o tento úkon postarají sami policisté.