Most – Obří velkostroj RK 5000, který byl po skončení těžby atrakcí Uhelného safari skupiny Sev.en Česká energie, má svého předchůdce v nikdy nerealizovaném unikátním modelu korečkového rypadla KU 5000. Po důkladné rekonstrukci mohou model obdivovat návštěvníci Podkrušnohorského technického muzea.
Původně vznikly dva modely, ale nikdy se podle nich nevyrobil skutečný stroj. Zůstalo jen u modelu nápadně připomínajícího proslulý velkostroj RK 5000, který těžil skrývku v lomu ČSA až do roku 2016.
Model KU 5000 pochází z Vysoké školy báňské. Milan Suchochleb, vedoucí údržby pomocné mechanizace společnosti Sev.en Inntech ze skupiny Sev.en Česká energie, ho společně s kolegy zrestauroval do původní podoby a následně předal Podkrušnohorskému technickému muzeu, kde obohatil expozici povrchového dobývání. Ředitel muzea Zbyněk Jakš vidí jeho unikátnost v tom, že se doposud nesetkal s modelem korečkového rypadla ve sbírkách žádného muzea.
„Velkostroj RK 5000 si fandové techniky mohou prohlédnout díky virtuální realitě. Pro vytvoření modelu velkostroje jsme se už před časem spojili s týmem studentů a odborníků na virtuální realitu. Studenti Slezské univerzity v Opavě celý stroj naskenovali a specialisté firmy Most Creative Space z těchto dat vytvořili trojrozměrný model. Při přípravě pomáhali též odborníci z útvaru hlavního mechanika těžebních společností, které stroj v minulosti využívaly. Výsledkem jsou dvě verze virtuální prohlídky velkostroje. K rozsáhlejší budou zájemci potřebovat 3D brýle a budou se moci pohybovat přímo po velkostroji. Neméně zajímavá je ovšem i jednodušší verze nevyžadující 3D brýle, která je velmi podobná virtuálním prohlídkám například galerií nebo muzeí. Ta je přístupná na webu Uhelného safari,“ připomněla nabídku prohlídek Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Česká energie.