ČR, Drahonice - Cizinecká policie v posledních dnech řešila několik incidentů a potyček mezi cizinci umístěnými v jednotlivých detenčních zařízeních. Naposledy se strhla v zařízení Vyšní Lhoty rvačka mezi skupinou osmi Pákistánců a jednoho Iráčana, která měla banální důvod, a to zájem o sledování jiného programu v televizi.
"Při rvačce došlo k drobným zraněním a tržnému poranění Iráčana, které si vyžádalo lékařské ošetření. V Bělé Jezové pak napadl cizinec afghánské státní příslušnosti pracovníka ochranky Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra," uvedla Kateřina Rendlová ze Služby cizinecké policie.
Policie musela v záchytných zařízeních za poslední tři měsíce zasahovat v celkem 56 případech (47x v Bělé pod Bezdězem, 8x ve Vyšních Lhotách a 1x v Zastávce u Brna). Od začátku letošního roku bylo provedeno 150 zásahů policie při potyčkách mezi zajištěnými cizinci. "Konflikty mezi cizinci mají obvykle banální důvody, mnohdy vznikají v důsledku národnostních a kulturních odlišností jednotlivých skupin. Při potyčkách většinou dochází k drobným poraněním, na straně policie zatím k žádnému závažnějšímu poranění nedošlo," sdělila Kateřina Rendlová.
Z nového záchytného zařízení v Drahonicích zatím nepřišla o konfliktech žádná zpráva.
V důsledku posílené policejní ochrany jak vnějšího oplocení všech detenčních zařízení a stálé přítomnosti pořádkových jednotek nedochází k napadání policistů ani pokusům o útěky ze zařízení. To může být pozitivní informace pro obyvatele Drahonic, kde ministerstvo otevřelo nové detenční zařízení pro cizince minulý týden a kam tento týden v pondělí přijelo prvních osmdesát migrantů.
Aktuální situace v zařízeních pro zajištění cizinců
Zařízení pro zajištění cizinců slouží primárně k zajištění cizinců, kterým bylo vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění, případně jde o osoby, které mají být předány do jiných členských států EU. Klientelu tvoří osoby, které vstoupily a pobývají na území ČR nelegálně, porušily tedy platné zákony. Dnešním dnem v těchto zařízeních na území ČR pobývá aktuálně na šest stovek osob.
Provozní podmínky v zařízeních pro zajištění cizinců
- Zajištěným cizincům je poskytována strava 3x denně, děti kromě toho dostávají i dopolední a odpolední svačiny.
- Ve spolupráci s nestátními neziskovými organizacemi je k dispozici sociální šatník a zajištěným cizincům jsou pravidelně vydávány základní hygienické prostředky.
- Ministerstvo vnitra (MV) disponuje smluvními vztahy s tlumočníky do všech obvyklých jazyků, kterými klienti v zařízeních hovoří. Tlumočníky MV využívá vždy u vstupních rozhovorů s klienty v zařízení, dále dle potřeb klientů nebo personálu v zařízení v situacích, které vyžadují tlumočnickou asistenci.
- Zajištění cizinci mohou využít také právních služeb. K těmto účelům je vyhrazena jednací místnost, která zajišťuje soukromí při právním poradenství.
- V zařízeních jsou instalovány veřejné telefonní automaty, které cizinci pravidelně využívají.
- Pokud mají cizinci u Správy uprchlických zařízení uschované peněžní prostředky, mají možnost si objednat nákup, který Správa uprchlických zařízení provede.
- V případě potřeby mohou cizinci využít sociálních a psychologických služeb. Stejně tak volnočasových aktivit, k dispozici jsou knihovny, tisk (včetně zahraničního), prostory pro cvičení, sportování, televizní a promítací místnosti, výtvarné dílny.
- Dětem je poskytován prostor pro využití volného času i prostory pro plnění povinné školní docházky.
- MV aktuálně zajistilo spolupráci s Českým červeným křížem s cílem zajistit základní humanitární péči pro osoby propouštěné (strava, první pomoc, hygiena, cestovné).