Dětská hřiště jsou lákavá, ale mohou být i zrádná. Děti raději ohlídejte
Ilustrační foto
Zajímavosti

Ústecký kraj - Po zimě děti vítají každou příležitost zaskotačit si venku. Určitě stojí za to je v tom podporovat. Zároveň je třeba vštípit jim včas zásady bezpečného chování na sportovištích a také na ně dohlédnout – zvláště malé děti potřebují stálý dozor a asistenci. Na co si dát pozor, aby dovádění na hřišti neskončilo pláčem a bolestí?

Malé děti nespouštějte z očí

„Je skvělé, že hřiště stále rostou jako houby po dešti. Města se předhánějí v atraktivnosti a výrobci v kreativitě. Jedno bychom si ale měli my rodiče uvědomit. I když je u vstupu napsáno Dětské hřiště, u malých dětí se počítá s účastí rodičů. Zvláště u předškoláků bychom měli bezpečnost zajišťovat my dospělí a být zde s dětmi, nikoliv někde daleko od nich. Do věku, kdy dorostou a vše samy zvládnou bez naší asistence, se teprve dostanou...,“ říká Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Club Juklík, která je také sama maminkou 4 dětí, a dodává. „Mrzí mě, že z hřišť mizí, z bezpečnostních důvodů, houpačky. Není to ani tak tím, že by si děti na houpačce ublížily, ale většina úrazů spíš vzniká z nepozornosti a dovádění jiných dětí, kdy běží okolo houpajícího se dítěte a nevšimnou si ho. Pokud děti sleduje některý z rodičů, je větší pravděpodobnost, že dokáže kolizi předejít.“

edeniky 2790

Rodiče by měli znát hřiště, na které dítě míří. Vyplatí se předem si všechny herní prvky zkontrolovat, než na ně potomka pustíme. Moderní hřiště samozřejmě musí odpovídat přísným normám, aby chránila zdraví dětí. Ale ne všechna jsou nová a herní prvky mohou být také poškozené – ať už nevhodným používáním, vlivem počasí nebo vandalismem. Potenciální nebezpečí představují i skluzavky.

Pozor na klouzačky a tobogány

„Dětská klouzačka by měla být především hladká a bez poškození, aby se na ní dítě neodřelo. A pozor – plasty velmi intenzivně přitahují teplo, proto raději za horkého počasí vždy předem rukou zkontrolujte, zda povrch není horký. Ještě větší riziko představují klouzačky s nerezovým povrchem, který se dokáže opravdu silně rozpálit. Proto se skluzavky z tohoto materiálu umisťují na hřištích zásadně do stínu, třeba pod vzrostlé stromy. U klouzačky je také nutné rozumně posoudit, zda je pro věk našeho dítěte vhodná. Pokud je delší nebo prudší, je jistě určena starším školákům,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey's Gym, která je sama maminkou tří dětí.

Pozor také na tolik oblíbené tobogány, které představují pro mladší děti velké nebezpečí. Malé a lehké tělíčko může v zatáčce ze skluzavky vyletět – a následky raději nedomýšlet...

Hřiště jsou většinou konstruována pro děti od 2 do 12 let, často jsou rozdělena na koutky s herními prvky pro určitou věkovou skupinu. Proto by se rodiče měli vždy předem ujistit, že dítě konkrétní herní prvek zvládne a je k jeho používání dostatečně vyspělé.

Ve výhodě jsou pravidelně sportující děti

Děti, které jsou odmalička zvyklé na pohyb (většinou proto, že sportují i jejich rodiče), netrpí tak často úrazy a poraněními jako jejich nesportující vrstevníci. „Důležitá je pohybová průprava odmalička. Díky tomu jsou děti obratnější, šikovnější a získávají lepší koordinaci pohybů. V našich tělocvičnách, určených dětem od šesti měsíců do 7 let, pracují odborně vyškolení lektoři s moderním konceptem pohybové všestrannosti dětí a prostředí je výuce maximálně přizpůsobeno. Například speciální koberce v tělocvičnách zaručí měkké dopady a minimalizují bolesti při pádech. Děti mají k dispozici opravdové gymnastické nářadí (kladina, žebřiny, bradla, trampolína a lavička), které je ovšem uzpůsobeno jejich potřebám. A třeba při oblíbených kurzech jízdy na in-linech děti učíme, jak správně padat,“ říká Kristýna Přibylová, která u nás profesionální dětské tělocvičny Monkey's Gym před 10 lety založila.

Podpořit kladný vztah dětí k pohybu je také cílem celorepublikového projektu Děti na startu, který organizuje Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, a nad nímž převzalo záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Jeho podstatou je přinést dětem ve věku od 4 do 9 let radost z pohybu, bez stresu z očekávaných výkonů a umožnit jim sportovat bez ohledu na sociální postavení rodičů, rasu, národnost, a dát jim do budoucna zdravý sportovní základ a pěstovat v nich lásku k pohybu,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, která je také sama maminkou tří dětí. A přidává na závěr optimistické sdělení, že do dnešní doby projekt Děti na startu přivedl ke sportování téměř 10 000 dětí ve věku 4 až 9 let.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru