Oslík Bony už má v zooparku partnerku. Poprvé se však uvidí až za měsíc
Mladá samice středozemního miniaturního oslíka Joplin. Ještě měsíc bude v zázemí, pak ji chovatelé pustí do výběhu k Bonymu. Foto: Miroslav Brtnický
Zajímavosti

Chomutov - Miniaturní oslík Bony, miláček všech dětí navštěvujících chomutovský zoopark, bude mít brzy ve výběhu dámskou společnost. Zoopark ke svému desetiletému samci získal od soukromého chovatele z Francie mladičkou oslici. Už ji dokonce převezl do Chomutova, kvůli jejímu nízkému věku si však musí oslíci na první sblížení ještě počkat.

A stejně tak si musí počkat návštěvníci. Chovatelé zatím o oslici pečují v zázemí, a ještě minimálně měsíc to tak zůstane. Oslici totiž ještě nebyly tři roky, což se u těchto oslů dá označit za hranici zletilosti. Do té doby se nedoporučuje zvířata umisťovat do společného výběhu. „Je to doporučení nejen dlouholetých chovatelů, ale také správců plemenné knihy těchto oslíků. Jako zoologická zahrada to samozřejmě ctíme,“ vysvětluje prozatímní rozdělení hýkavé dvojice ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Před létem už ale bude ve výběhu živo a návštěvníci budou moci konečně spatřit pár pohromadě. „Plánujeme ji k Bonymu natrvalo pustit na přelomu května a června,“ potvrzuje vedoucí zoologie Miroslav Brtnický. Samozřejmě s myšlenkou, že by v budoucnu mohli zplodit potomky. „Sami jsme zvědaví, zoologické zahrady chovají středozemní miniaturní osly spíš výjimečně. A pro nás je to také premiéra,“ dodává zoolog.

Oslice se jmenuje Joplin, což znalcům rock 'n' rollu jistě připomene legendární zpěvačku Janis Joplin. „Nevíme s určitostí, jestli se samice jmenuje po ní. Ale hlavně doufáme, že bude trochu klidnější povahy,“ naráží s úsměvem ředitelka zooparku na divoký život americké rockerky.

Středozemního miniaturního osla chová chomutovský zoopark teprve od roku 2020, kdy rovněž z Francie přivezl právě samce Bonyho. Jeho celé jméno zní Bony du Varon a podle všeho jde o narážku na francouzskou hobití vesničku. Jde totiž o nejmenší druh osla na světě. Díky své houževnatosti se ale v minulosti používal i k těžké práci, tahal těžká břemena nebo otáčel mlýnské kameny uvnitř budov.

Zajímavostí je, že hned vedle výběhu miniaturních oslíků se v zooparku procházejí dvě samice naopak největšího oslího plemena – osla poitouského. I ty chomutovská zoologická zahrada pořídila poměrně nedávno, v roce 2020. „Je úžasné vidět ten rozdíl na vlastní oči. To byl také jeden z našich cílů – ukázat tuto pestrost v oslím světě návštěvníkům,“ dodává na závěr ředitelka Fryčová.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru