Neděle 1. říjen 2023
Svátek má Igor

ČR, Maďarsko - Do povědomí snad každého Čecha se zapsal tento nevšední geologický útvar zejména jako krajinná kulisa ze slavné filmové pohádky Pyšná princezna. Panská skála u Kamenického Šenova, nedaleko Děčína, je národní přírodní památkou a od roku 1895 je chráněna. Čedičové varhany, byť jsou ojedinělé, nejsou ale jediné ve světě, ba ani v Evropě.

Čedičové pěti až šestiboké sloupce v Česku dosahují výšky až 15 metrů. Byly odkryty těžbou v 18. a 19. století. Částečným vytěžením tu také vznikla prohlubeň, která se po zastavení prací v lomu naplnila dešťovou vodou a vytvořila malé jezírko. Spolu s panskou skálou vytváří romanticky úchvatnou atmosféru.

Nad jezerem Balaton v Maďarsku se tyčí podobný útvar – Hegyestű. Leží mezí obcí Monoszló a městečkem Zánka. Dosahuje mohutnějších rozměrů a stejně jako v Česku jde o přírodní památku, ke které míří turisté. Lze vystoupat i na její vrchol, z něhož máte rozhled na jezero Balaton, poloostrov Tihany či můžete zajít do místního muzea, kde se seznámíte s historií tektonické činnosti v této oblasti.

Část kopce byla vytěžena, ale zbývající téměř 50 metrů vysoká důlní stěna odhaluje vnitřek čedičové sopky, která byla aktivní před 8 miliony let. Tuhá láva v kráteru sopky se během procesu tuhnutí rozpadla na několik vertikálních polygonálních sloupů. Tato podívaná je v Maďarsku ojedinělá a jde o vzácnou podívanou i v Evropě.

Malá expozice vystavená v budově v nepoužívaném čedičovém lomu poskytuje návštěvníkům informace o přírodním bohatství národního parku, čedičových horách spolu s geologickým dědictvím Balatonské pahorkatiny.

Panskou skálu v Česku si můžete připomenout v panoramatických fotografiích na našem webu zde.

Foto

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist