Neděle 17. říjen 2021
Svátek má Hedvika

ČR - Hradozámecká noc v letošním roce proběhne v noci ze soboty 31. července na neděli 1. srpna 2021. Hlavním centrem dění bude hrad Pernštejn, který v rámci oslav připomene dobu osvícenské šlechty. Připojí se i řada památek v regionech, a to těch ve správě Národního památkového ústavu i dalších. Památky nabídnou noční prohlídky, divadelní, hudební i taneční vystoupení či prohlídky běžně nepřístupných prostor.

První část programu na Pernštejně proběhne v nově zpřístupněné vrchnostenské zahradě. Originální pouliční představení předvede společnost Chůdadlo. V zahradách se také setkáte se Spolkem elegantních dam, vystoupí smyčcové kvarteto Cappella allegra. Těšit se můžete i na komentované prohlídky a slavnostní rozsvícení zahrady. Druhá část programu se odehraje na nádvořích hradu - ohňové představení In Flamenus, videomapping Hrad v proudu času a ohňová show The Cube. Celý program HZN se odehrává ve venkovních prostorách hradu Pernštejna. Detailní harmonogram večera na hradu Pernštejn naleznete zde.


Památky zapojené v Ústeckém kraji

 

zámek Benešov nad Ploučnicí | hrad Házmburk | zámek Duchcov | zámek Jezeří | kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě | zámek Krásný Dvůr | zámek Libochovice | zámek Ploskovice | zámek Stekník | zámek Velké Březno | kostel sv. Floriána v Krásném Březně | zámek Červený Hrádek


Dáváte-li přednost spojení historie a poznávání nových chutí, zveme vás k návštěvě zámku Valtice. Zde budete moci nejen zažít novou komentovaná prohlídku Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu, ale také degustaci 3 druhů místních vín.

Do časů renesance se přeneste na zámku Radim. V podání postav z místní historie se dozvíte, jak vypadal běžný život na zdejším zámku v době renesance. Průvodcem vám budou tanečníci, šlechtici, hudebníci, zbrojnoši i kuchařky. Otevřena bude zámecká kavárna.

Dáváte-li přednost romantické atmosféře středověkých hradů a pevností, vydejte se na hrad Landštejn do lesů České Kanady. Zde si budete moci vychutnat večerní atmosféru díky osvícení hradu loučemi.

I pro milovníky církevní architektury máme pár tipů na výlet. Prohlídku za zvuku varhan nabízí severočeský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, kde vás provedou postavy z místní historie v dobových kostýmech. Na tradičně netradiční prohlídky a tvořivé dílny pro všechny generace zve návštěvníky kostel sv. Víta v Zahrádce, který je možné navštívit jen několikrát v roce.

Na zajímavé setkání natrefíte na zámku Ratibořice, kde proběhne soirée u vévodkyně za svitu svící. Prohlídka probíhá výjimečně nasvícenými interiéry tak, jak je vídali jejich obyvatelé před více než 200 lety. Romantickou atmosféru podbarví krátké hudební vystoupení.

Zámek Lysice zve na oplátku do přítomnosti – a to na netradiční prohlídky v netradičním čase, během nichž je možné nahlédnout do prostor, kam běžné prohlídky návštěvníka nezavedou. Návštěvníci se během komentovaných prohlídek dozvědí zajímavosti a příběhy mobiliáře, o procesu jeho restaurování, rovněž se mohou těšit na nově zpřístupněné reinstalované prostory zámku.

 

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací