Středa 4. srpen 2021
Svátek má Dominik

ČR - Česká republika se v Evropě řadí mezi země s nejnižší míou ohrožení chudobou a sociálním vyloučením. Vyplývá to z minulého šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ). Šetření životních podmínek a příjmů domácností organizuje ČSÚ i letos.

Jeho tazatelé do 26. května navštíví téměř 11,5 tisíc českých domácností. „Nově bude osloveno 4 750 domácností z náhodně vybraných bytů ve všech krajích České republiky. Odpovídat budou na otázky, které jim položí tazatelé vybavení průkazem a pověřením ČSÚ,“ uvádí místopředseda ČSÚ Marek Rojíček. Výsledky šetření jsou důležitým zdrojem informací pro hodnocení životní úrovně a příjmové situace domácností. Tato data jsou pak srovnatelná za 34 evropských států.

„Z výsledků za minulý rok vyplývá, že míra ohrožení příjmovou chudobou a sociálním vyloučením zůstala na stejné hodnotě jako v roce 2017 a činila 12,2 %. V Evropě se tak řadíme mezi země s nejnižší úrovní tohoto indikátoru,“ uvedla Táňa Dvornáková, vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Předběžný odhad počtu osob žijících v materiálně deprivovaných domácnostech výrazně poklesl, meziročně o více než 100 tisíc osob. Míra materiální deprivace udávající podíl osob, jejichž domácnost si z finančních důvodů nemůže dovolit nejméně 4 z 9 definovaných položek, se tak v roce 2018 snížila oproti předchozímu roku snížil z 3,7 % na 2,8 %. Například neočekávaný výdaj ve výši 10 700 korun si nemohlo dovolit 23,7 %, týdenní dovolenou 20,7 % a zaplatit různé pravidelné platby a splátky 3,0 % osob v českých domácnostech.

Autoři: Jan Cieslar, Andrea Pěkná

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací