Pátek 10. červenec 2020
Svátek má Libuše a Amálie

Louny, Slaný - V sobotu 18. ledna zemřel v nemocnici ve Slaném pan Ladislav Verner, poslední žijící a zakládající člen partyzánské skupiny Olga.

Narodil se 23. června 1926 v „malých“ Dobroměřicích. Ve svých 18 letech se rozhodl odejít na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Na Slovensku se připojil k partyzánské skupině operující u obce Sklabiňa, která byla součástí 1. Československé partyzánské brigády Jana Žižky. S tou při ústupových bojích přešel na Moravu. S partyzány pak operoval v Beskydech. Počátkem roku 1945 spoluzakládal partyzánský oddíl Olga, jemuž velel Josef Houfek. Oddíl působil na jihovýchodní Moravě v oblasti Chřibů a Ždánického lesa.

Dne 6. února byl v přestřelce u hájenky Zlatý jelen vážně zraněn. „Olgu“ nejvíce proslavil čin z 19. dubna 1945, kdy partyzáni zajali na zámku v Hošticích velitele 16. tankové divize generálmajora Dietricha von Millera. Této akce se aktivně účastnil také Ladislav Verner.

Po válce žil krátce na Moravě, Chabařovicích, Liberecku a Břvanech. V 70. letech se vrátil do Loun.

Za svou bojovou činnost obdržel:

  • Československou medaili za zásluhy II. stupně
  • Medaili za zásluhy v boji proti fašismu
  • Pamětní medaili 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky z Trocnova
  • Pamětní medaili k 50. výročí vítězství ve válce 1945 – 1995, Gregorij Žukov
  • Pamětní medaili k 60. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce 1941 – 1945
  • Partyzánskou čs. Jánošíkovu medaili a řadu dalších.

Dne 17. srpna 2019 mu bylo uděleno Čestné občanství obce Sklabiňa.

Posledním oceněním v široké řadě výše uvedených se stalo udělení „Pamětní medaile k 75. výročí zasazení paradesantního výsadku Jan Kozina 16. října 1944“ u příležitosti vzpomínkových akcí událostí na Mělcích poblíž Loun.

Ocenění převzal pan Ladislav Verner v Obřadní síni lounské radnice 19. října 2019. K vyjádření soustrasti se připojuje i Česko – ruská společnost, mezi jejíž dlouholeté členy pan Verner patřil.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací