Čtvrtek 22. říjen 2020
Svátek má Sabina

Ústecký kraj - Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhodnotilo aktuální epidemiologickou situaci v souvislosti s covid-19. Do prvního stupně pohotovosti, mezi zelené okresy, které značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, je celkem zařazeno 18 okresů. Tři jsou v Ústeckém kraji. Do druhého stupně pohotovosti, mezi oranžové okresy značící počínající komunitní přenos, je nyní zařazeno celkem 58 okresů (o 30 více od poslední aktualizace mapy). Praha zůstává v třetím, červeném stupni pohotovosti, který značí již dlouhodobě rostoucí komunitní přenos.

Denní záchyty pozitivně diagnostikovaných pacientů s covid-19 jsou celorepublikově vysoké a v čase postupně dále narůstají. Za včerejší den byl potvrzen nárůst 130 případů v Ústeckém kraji, celorepublikově jde o 2 913 případů onemocnění covid-19.

„Nové záchyty se stále týkají naprosté většiny okresů ČR, byť dynamika šíření a kapacita záchytů je velmi různá. Republika je nyní převážně oranžová. To by nás mělo varovat a vést ke zodpovědnému přístupu v dalších dnech. Chci proto požádat všechny naše spoluobčany, aby využili deštivého prodlouženého víkendu k tomu, aby zůstali doma. Četli si knížky, dívali se na filmy a užívali si rodinu. A nainstalovali si aplikaci eRouška. Pomohou tím omezit šíření viru,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Riziková celá ČR pro sousedy

Sousední Německo už nepovažuje Ústecký kraj za bezrizikový. „Bohužel to netrvalo dlouho. Německo právě rozhodlo o vyřazení zbylých dvou českých krajů (Ústeckého a Moravskoslezského) ze seznamu bezpečných oblastí. Za rizikovou tak považuje už celou ČR, a to s okamžitou platností,“ uvedl v pátek ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

2609pohotovostcorona

Interaktivní mapa vč. opatření krajských hygienických stanic

Nárůsty v dalších regionech jsou nižší než v Praze. Prahu s poměrně vysokými hodnotami následuje Středočeský kraj (498 případů; 17,2% celé země) a Jihomoravský kraj (369 případů; 12,7% celé země), vyšší hodnoty vykázal i Moravskoslezský kraj (206 případů; 7,1%).

„Vysoké denní nárůsty počtu nakažených s sebou nesou riziko tlaku na nemocniční systém v následujících dvou týdnech. Ačkoli mohu potvrdit, že vývoj nesleduje žádný z vysoce rizikových scénářů, tak týdenní nárůst 133 případů na 100 tisíc obyvatel rizikový je, především podle mezinárodně nastavených norem. I přes relativně nízké procento nakažených seniorů starších 75 let, kterých je méně než 5 %, jde o vysoké počty pacientů, kterým hrozí riziko těžkého průběhu nemoci,“ uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová k současné situaci.

V Praze se šíří nemoc komunitním způsobem

V Praze se jedná o šíření nemoci v běžné populaci a v běžném životě, tzv. komunitní přenos, kdy při vysokých denních nárůstech není možné řádně podchytit podstatné clustery. Narůstá tak riziko nákazy v běžném životě a riziko nekontrolovatelného růstu počtu nakažených. „Specifikem šíření nemoci v Praze je rostoucí počet nákazy u seniorních obyvatel a obecně u zranitelných skupin obyvatel. Registrujeme nárůst o cca 40 případů denně, za posledních 7 dnů se úhrnně jednalo o 271 případů. Narůstá tak počet osob, u kterých existuje vysoké riziko těžkého průběhu nemoci a následných hospitalizací,“ vysvětlila hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Specifická pozice Prahy jako hlavního města a zaměstnavatele obyvatel z mnoha okolních regionů podle Rážové zvyšuje riziko nekontrolovaného šíření nákazy i do dalších regionů ČR.

Reprodukční číslo 1,4

Vysoký počet diagnostikovaných koresponduje s velkým objemem prováděných testů a samozřejmě odráží šíření nemoci v populaci. Nárůst počtu pozitivně diagnostikovaných osob se týká většiny okresů ČR, nejde již o omezený počet jasně popsaných clusterů nebo ohnisek nákazy. Celkové reprodukční číslo kalkulované pro celou populaci ČR je na hodnotě 1,4.

Sedm stovek lidí v nemocnicích

„Celkem je nyní hospitalizováno 740 pacientů. Hospitalizovaní tvoří 2,4 % z celkem pozitivních pacientů. Na jednotkách intenzivní péče je hlášeno 136 osob, 96 na umělé plicní ventilaci a 2 na přístroji ECMO. Podíl osob v těžkém stavu z celkového počtu hospitalizovaných je 20 %. K půlnoci jsou prozatím potvrzena 3 úmrtí z nemocnic, průměrný věk zemřelých za poslední dva dny je 79 let. Celkem je nově přijato 92 nových pacientů, jejichž průměrný věk je 64 let. U většiny převažuje lehký stav onemocnění, u 13 je stav těžký či jiné přidružené komplikace. Nejvíce příjmů jsme zaznamenali v hlavním městě,“ řekl k současné zátěži nemocničního systému Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, vedoucí Klinické skupiny COVID.

Uvedl také, že celkové volné kapacity je 965 lůžek s umělou plicní ventilací, tj. 52 % celku, 62 přístrojů ECMO, tj. 85 % celku, volná kapacita COVID+ lůžek na JIP je 198 (+ volná kapacita pro COVID- pacienty 665 lůžek). Standardní lůžka s kyslíkem mají nyní volnou kapacitu pro COVID+ pacienty v celkové výši 870 lůžek (+ volná kapacita pro COVID- pacienty 5 389 lůžek).

Přísnější opatření

Už dříve bylo z důvodu epidemiologické situace nařízeno v celé ČR nošení roušek ve všech vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě. Platí také zákaz prodeje vstupenek na akce na stání a omezení otevírací doby v zařízeních stravovacích služeb v čase od 0:00 do 6:00 hodin. V souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací v ČR přistoupilo Ministerstvo zdravotnictví ČR k dalším opatřením. Omezila se otevírací doba provozoven stravovacích služeb od 22 hodin do 6 hodin ráno a upravilo se konání hromadných akcí.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací