Úterý 21. březen 2023
Svátek má Radek

Ústecký, Karlovarský kraj - Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách společně cvičí americké a české jednotky v rámci cvičení Saber Strike 2022. Potvrzuje to česká armáda i velvyslanectví USA v České republice. S tím souvisí přelety vojenských letadel nad naším regionem.

"V rámci cvičení Saber Strike 2022 americké a české jednotky, které se připravují do hotovostních sil NRF (Nato Response Force – síly rychlé reakce NATO), absolvují také součinnostní cvičení. Jednotky budou společně cvičit ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v první polovině března 2022," uvádí americká ambasáda informaci, kterou rovněž zveřejnila Armáda České republiky.

Saber Strike 2022 schválila česká vláda v listopadu 2021 v plánu vojenských cvičení na letošní rok. Armáda České republiky se Saber Strike účastní pravidelně od roku 2018.

V posledních dnech lidé upozorňovali na přelety vojenských letadel, vyfotili několik gripenů a také české Alcy. "Několik přeletů vojenských letadel proběhlo včera i dnes nad Mosteckem. Dle informací od Krajského vojenského velitelství Ústí nad Labem se jedná o pravidelné vojenské cvičení Saber Strike v Karlovarském kraji (Vojenský újezd Hradiště). Cvičení má být ukončeno 18. března 2022," potvrdil ve středu mostecký magistrát. Odpovídá tak na četné dotazy obyvatel.

Přes Českou republiku také v druhé polovině února přejelo několik vojenských kolon. Z Německa se na Slovensku v rámci cvičení Saber Strike přesouvalo až 1500 vojáků se sedmi stovkami kusů techniky. Letošní Saber Strike se koná v době, kdy Rusko zahájilo válku proti Ukrajině a napadlo tuto zemi.

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist