Čtvrtek 1. prosinec 2022
Svátek má Iva

ČR - Důchody se od ledna opět zvýší, v průměru to bude o 825 korun. Avizovanou lednovou valorizaci všech důchodů, kromě starobních tedy i invalidních a pozůstalostních, na svém včerejším jednání schválila vláda. Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, zvyšovat se tedy budou obě složky důchodů. Kabinet se vyslovil také pro zvýšení příspěvků pro pěstouny a děti z náhradní rodinné péče, ke kterému dojde již od října.

Za letošní rok se hned třikrát zvyšovaly důchody. „Na začátku roku to bylo řádně, a pak ještě dvakrát mimořádně v červnu a v září. Celkem tak nyní příjemci důchodů dostávají v průměru o 2 500 korun měsíčně více než na konci loňského roku,“ připomněl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Vláda dnes rozhodla o další lednové valorizaci, a to v průměru o 825 korun. Všichni ti, kdo pobírají některý z důchodů, jsou velmi zranitelnou skupinou, na kterou v současné době rostoucí ceny citelně dopadají. Valorizace důchodů je základní nástroj pomoci v této době,“ dodal včera ministr Jurečka.

Díky letošním valorizacím a té, která proběhne v lednu, se rekordně zvýší poměr důchodu k průměrné mzdě. Zatímco na začátku roku 2022 důchodci pobírali 42,5 procenta průměrné mzdy, v lednu 2023 to bude 45,9 procenta. Reálná hodnota důchodu tak vzroste o 5,1 procenta.

Zvýší se i příspěvky pro pěstouny a děti z náhradních rodin

Vláda včera také schválila další návrh Ministerstva práce a sociálních věcí podle kterého se od začátku letošního října zvýší příspěvky pro pěstouny a děti, které vyrůstají v náhradních rodinách. Vládní nařízení počítá s tím, že o 27 % vzroste příspěvek na úhradu potřeb dítěte, jednorázový příspěvek při převzetí dítěte, který nebyl navýšen od roku 2008, vzroste o 35 %. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu z ústavní, pěstounské nebo poručenské péče, se zvýší o 15 %.

„V této oblasti jsme měli velký dluh vůči řadě lidí. Některé z těchto příspěvků totiž byly naposledy upravovány v roce 2008, tedy před 14 lety. Jde přitom o skupiny těch, kteří jsou z velké části na příjmech od státu závislí. Vzhledem k rostoucím cenám jsme se proto rozhodli o jejich výrazném navýšení,“ uvedl ministr Jurečka.

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist