Čtvrtek 1. prosinec 2022
Svátek má Iva

Ústecký kraj - Hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller v pondělí navštívil specializované pracoviště Odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Společně s ředitelem krajského ředitelství a jeho náměstky si prohlédl prostory forenzních laboratoří znaleckého pracoviště krajského ředitelství, kde mu kriminalističtí experti předvedli moderní technické prostředky v praxi.

Právě moderní přístroje usnadňují policistům jejich práci při vyšetřování i té nejzávažnější trestné činnosti. Kriminalističtí experti z odvětví daktyloskopie, trasologie, expertizy písma a nově také balistiky mohou díky darům od Krajského úřadu Ústeckého kraje využívat nejmodernější vybavení. Například v průběhu let 2018-2021 získalo pracoviště daktyloskopie postupně celkem sedm přístrojů DactyScope sloužících pro porovnávání daktyloskopických stop. Od roku 2019 využívá pracoviště zkoumání a komparaci ručního písma systém SignScope. V roce 2020 získalo pracoviště trasologie prostředek TrasoScan pro zkoumání podešví obuvi a dalších trasologických stop a od letošního roku mají balistici k dispozici technický prostředek BalScan pro analýzu a zkoumání nábojnic a střel či jejich fragmentů.

Základní princip expertizní činnosti je jednoduchý. Veškerá odvětví znalecké činnosti v oboru kriminalistika využívají ke zkoumání porovnávací metody zkoumání, tzv. komparaci mezi zajištěnou kriminalistickou stopou a příslušným srovnávacím materiálem. Při porovnání stopy se srovnávacím materiálem se využívají optické prostředky. Pro co nejpřesnější závěr zkoumání je nezbytné vyhledat a zaznamenat všechny detaily ve vysokém rozlišení, které lze porovnáním resp. překrytím obrazů dohledat ve srovnávacím materiálu. Dostatečně kvalitní optické prostředky umožňují lépe zpracovat snímané obrazy a skutečnosti zjištěné zkoumání přesně zadokumentovat, což zvyšuje důkazní hodnotu výsledků zkoumání.


VELICE MODERNÍ A ŠPIČKOVÉ FORENZNÍ PRACOVIŠTĚ POLICIE

Dary poskytnuté v uplynulých letech Krajském úřadem Ústeckého kraje tak odbor kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje řadí mezi velice moderní a špičkové forenzní pracoviště policie, které výrazně přispívá k objasňování trestné činnosti nejenom v našem kraji.

Hejtman zároveň kvitoval plány digitalizace celého odboru kriminalistické techniky a expertiz a zdůraznil nutnost modernizace pracovišť policie, které se významnou měrou podílejí na objasňování trestné činnosti a přispívají tak ke zvýšení bezpečnosti obyvatel Ústeckého kraje. Závěrem si Ing. Schiller prohlédl balistickou pracovní sbírku zbraní, ve kterých se nachází i raritní kousky, například jedna z nejmenších funkčních střelných zbraní na světě.

Ředitel krajského ředitelství vyjádřil panu hejtmanovi a krajskému úřadu velké poděkování za dlouhodobou spolupráci a finanční podporu, díky které dochází ke zkvalitňování a urychlení trestního řízení v rámci služby kriminální policie a vyšetřování, ale díky níž se zkvalitňují i další činnosti policie zejména při plnění úkolů v rámci Integrovaného záchranného systému.

2311usteckykrajhejtmanovanavstevaokte2

Hejtman Ústeckého kraje Ing. Jan Schiller na návštěvě OKTE. Foto: Policie ČR

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist