Neděle 27. září 2020
Svátek má Jonáš

Ústecký kraj - V (brzkých) ranních hodinách v sobotu 30. listopadu, v poslední den meteorologického podzimu, se Čechami prohnalo několik poměrně intenzivních přeháněk, které byly díky nízkým teplotám ve všech polohách sněhové. Sněhánek se dočkal také Ústecký kraj, především jeho západní a střední část. Na mnoha místech se objevil první sníh sezóny 2019/2020.

1. prosinec, první den meteorologické zimy a v letošním roce zároveň 1. adventní neděle, už sice do nížin sníh nepřinesl, avšak mráz ano. Pod bodem mrazu bylo i v Teplicích, kde naměřili -2 °C. V rámci ústeckých velkoměst bylo nejtepleji v Děčíně a Ústí nad Labem, tam bylo v minimu zaznamenáno -0,5 až -1,0 °C, naopak největší zima byla v Chomutově a Mostě, a to -3 až -4 °C.

Ve znamení ranních mrazů se ponese i zbytek prvního prosincového pracovního týdne. V jeho druhé polovině se region dočká teplot až v okruhu -10 °C. Přes den nicméně bude nad nulou, takže i kdyby sněžilo, nic moc by z toho nebylo. Na to pravé zimní počasí si zkrátka ještě budeme muset nějakou dobu počkat. Třeba do Vánoc?

ÚTERÝ 3. PROSINCE

Střed tlakové výše, který se v pondělí udržoval nad Britskými ostrovy, se přesune nad střední Evropu. Před tím však bude pokračovat příliv na vlhkost bohatšího vzduchu z Atlantického oceánu (Severního moře), a proto se znovu zadaří oblačnosti, kterou lze nejvíce očekávat v Krušných horách. Ráno přechodně skoro jasno až polojasno, poté převážně oblačno s tím, že Krušné hory dozajista zažijí několik sněhových přeháněk. Nejvyšší odpolední teploty okolo 0 až 4 °C.

STŘEDA 4. PROSINCE

Střed tlakové výše, který se v úterý přemístil do středoevropského vzdušného prostoru, bohužel cestu na jihovýchod neukončí, a tak se Česká republika ocitne na její zadní straně, což v praxi znamená příliv teplejšího vzduchu od jihu. A ten je v chladnější části roku palivem pro inverzní charakter počasí... Podle numerických modelů se s nízkou inverzní oblačnost bude ve středu potýkat hlavně Maďarsko, dále potom vnitrozemské Chorvatsko, nížinaté Slovensko a v neposlední řadě Česko. Neprodlužujme to. Vypadá to, že během noci se zatáhne nízkou inverzní oblačností, která na obloze vydrží po celý den. Nejvyšší denní teploty okolo -2 až 2 °C, ráno v minimu kolem 0 až -4 °C.

ČTVRTEK 5. PROSINCE

Evropský kontinent bude prakticky rozdělen na dva tábory a hranice mezi nimi povede po 52. rovnoběžce (těsně nad úrovní České republiky). Horní tábor si podmaní zonální neboli západní oceánské proudění, dolní výběžek azorské tlakové výše a oblast vyššího tlaku vzduchu se středem nad Balkánským poloostrovem. Co z toho? Naskýtají se dva scénáře: 1) celodenní přítomnost stratu (oblaků nízkého patra), 2) slunečno. Z pohledu Ústeckého kraje je o něco reálnější scénář číslo dva, ale opravdu jen o něco. Samozřejmě je možná zlatá střední cesta, tedy že bude zpočátku hnusně, ale postupně se vyčasí. Každopádně srážky žádné. Bude-li noc a ráno chudé na mraky, zamíří teploty k hodnotám kolem -3 až -7 °C, v důlcích (mrazové kotliny) až k -10 °C. Pokud se pak zatáhne, tak přes den nanejvýše -3 až 1 °C. Bude-li celý den jasno, tak po obědě zlehka nad nulou.

Možná vás zajímá, jaké počasí se rýsuje na vánoční týden? Nahlédneme-li do meteorologických věšteckých karet, nedozvíme se nic, protože jsou ještě pozastaveny (předpověď počasí je předpovědí počasí na max. 3 až 5 dní dopředu, jinak jde o pouhé tipování). (soj)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací