Čtvrtek 9. prosinec 2021
Svátek má Vratislav

ČR - Od 1. října vždy platí občané DPH u zásilek, které přijdou ze zemí mimo Evropskou unii. Tedy i u oblíbených balíčků z Číny či dalších asijských zemí. Zároveň od tohoto data platí povinnost podávat celní prohlášení pro všechny zásilky, tedy i pro ty s nízkou hodnotou do 150 EUR, v tomto případě výhradně elektronické. Clo za vás může vyřídit pošta a DPH zaplatit e-shop. Jak na to?

V září tohoto roku Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR definitivně schválila změnu zákona o DPH, která byla dnes publikována ve Sbírce zákonů. V návaznosti na tuto změnu bude Celní správa ČR vyměřovat a vybírat DPH i u zásilek do hodnoty 22 EUR, pokud již kupující nezaplatil DPH při nákupu zboží na zahraničním e-shopu v režimu jednoho správního místa (IOSS).

„Celní správa ČR bude vyžadovat u všech zásilek podání elektronického celního prohlášení. To může za příjemce zásilky vyřídit zástupce, například Česká pošta nebo expresní zasilatelská služba. Pokud bude daň z přidané hodnoty zaplacena v ceně zboží již na e-shopu, může elektronické celní prohlášení podat dopravce v jiném členském státě EU,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Elektronické celní prohlášení mohou občané podat i prostřednictvím speciální aplikace eCeP na poštovní zásilky s hodnotou do 150 EUR, kterou pro tyto účely Celní správa ČR připravila.

Zboží z Asie mohou klienti získat i bez přímého placení DPH

"O tom, zda DPH objednatel bude či nebude platit přímo, či ji uhradí už v rámci objednávky na e-shopu, rozhoduje odesilatel zásilky. V případě, že je obchodník zapojen do systému IOSS, nemusí adresát vyplňovat žádné celní prohlášení, ani dodatečně platit DPH přímo při doručování zásilky. Veškeré administrativní náležitosti vyřizuje odesílající e-shop v systému, který komunikuje jak s Českou poštou, tak s Celní správou," uvádí mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Na to, zda je či není e-shop zaveden v systému IOSS, nemá Česká pošta vliv, ale podle dosavadních zkušeností tuto možnost plánuje využít většina velkých zahraničních e-shopů.

Co je IOSS

Jedná se o zcela nový model placení DPH při dovozu zboží do Evropské Unie. Je to však platné pouze pro zásilky do 150 EUR. DPH zaplatíte již při nákupu zboží na e-shopu. E-shop následně předává zaplacené DPH svému zástupci, který je speciálně pro tyto účely registrován k DPH pouze v jednom členském státě EU. Zmíněný zástupce pak odvádí DPH finanční správě toho státu, kde je tato speciální registrace provedena, a proto je ona finanční správa nazývána jako jedno správní místo pro dovoz.

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací