Kdy budou lidé v Žatci platit za odpady méně? Až budou stanoviště kontejnerů barevnější
Foto zdroj: město Žatec
Louny

Žatec - Obyvatelé Žatce a jeho místních částí zaplatí příští rok za svoz komunálního odpadu dohromady, podle předběžného odhadu, 14,4 milionu Kč. To je o 1,2 milionu korun více, než platí v letošním roce.

Město Žatec, které zajišťuje odpadové hospodářství za všechny, ale bude dotovat příští rok svoz a likvidaci odpadů ještě vyšší částkou, která meziročně naroste o 5 milionů Kč. Zatímco letos má být ztráta, tedy rozdíl mezi příjmy a náklady v odpadovém hospodářství, asi 13,5 milionu korun, v příštím roce má vzrůst na 18,5 milionu korun.

Nový systém platby za směsný komunální odpad v Žatci, tedy paušální roční částka 900 Kč, celkovou ztrátu města jen mírně sníží. Co se zdá být ještě horší, v další letech bude město doplácet stále víc – protože poroste cena za uložení směsného odpadu na skládkách.

CO TO ZNAMENÁ DO BUDOUCNA?

Že buď se produkce směsného komunálního odpadu, tedy toho, co odkládáme do černých kontejnerů, nezmění – a město i jeho obyvatelé budou platit stále víc.

Nebo začneme třídit odpad podstatně víc, a pak můžeme výdaje na odpady buď držet na současné úrovni, nebo v ideálním případě dokonce snižovat a platit jako občané i město méně. Jiná možnost fakticky neexistuje – protože varianta, že budeme méně nakupovat, spotřebovávat a vyhazovat reálná není.

JAK SE ZVÝŠENÉ TŘÍDĚNÍ PROJEVÍ VE MĚSTĚ?

Za prvé vizuálně: pokud se bude víc třídit, bude na stanovištích kontejnerů potřeba více žlutých, modrých, zelených či hnědých či nádob. Kde nebude možné přidat další nádoby, tam se svoz zdvojnásobí. V návaznosti na to ubyde černých popelnic, protože směsného odpadu bude méně.

Za druhé finančně: čím více odpadu se ve městě vytřídí, tím vyšší budou příjmy za separovaný odpad od vykupujících firem. Je poctivé říci, že se zvýší i výdaje na sběr tříděného odpadu, protože bude třeba více barevných nádob. Hlavně se ale sníží výdaje za skládkovné, tedy to, co město platí za uložení na skládkách směsného odpadu a co má v příštích letech pravidelně růst.

Vyplývá to i z čísel, které předkládáme: čím víc poroste množství tříděného odpadu (za nějž město peníze dostává), tím víc bude klesat objem odpadů směsného (za který město platí).

Je proto nutné ocenit všechny ty, kdo už odpad v Žatci třídí a přispívají tím k příjmům za separaci přes dva miliony korun ročně. Mohou tyto příjmy dál růst – a tím šetřit peníze nás všech? To záleží na nás...

Mimochodem: konečné údaje o množství vytříděného, ale i směsného komunální odpadu rozhodují o tom, kolik město a jeho občané za svoz a likvidaci odpadů zaplatí. Nijak to nesouvisí se způsobem výběru poplatku za odpady, protože náklady jsou za všechny a všichni dohromady je také platíme, přímo poplatkem a nepřímo výdaji z městského rozpočtu.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru