Čtvrtek 1. prosinec 2022
Svátek má Iva

Louny, ČR - Probudí nás zítra ráno bouřka? Tuto otázku položili meteorologové ve středu 16. února 2022 večer na své stránce na sociální síti. Zároveň zveřejnili i odpověď: „I to je v polovině února možné a největší šanci na toto netradiční probuzení budou mít zítra ráno obyvatelé severních a severozápadních Čech – zejména Ústeckého a Libereckého kraje.“

Blesky nebudou stíhat hromy. „Studená fronta by měla přes tyto části území přecházet právě v ranních hodinách a bude doprovázena pravděpodobně i bouřkami. Nečekejte ale klasické ,monumentální´ letní bouřky, ale spíš pás intenzivních přeháněk s bleskovými výboji,“ uvádí meteorologové na oficiální stránce Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle Beaufortovy stupnice síly větru /více zde/ může rychlost proudění vzduchu dosahovat až orkánu. „Profil větru v atmosféře bude ale poměrně extrémní a přechod fronty bude podporován výrazným tryskovým prouděním - tzv. jet streamem. Takže například nad severočeskými Teplicemi bude ve výšce 9 km nad zemským povrchem zítra ráno rychlost větru téměř 250 km/h. To už je slušné, že? V nižších hladinách bude samozřejmě rychlost větru nižší, ale i tak výrazná, v 1 km kolem 120 km/h,“ píše se ve zprávě.

Pozor při cestování v ranních hodinách. „Právě v silných přeháňkách a bouřkách na linii fronty se mohou vyskytnout zítra ráno nejvyšší nárazy větru. V případě, že se vyskytnou i bouřky, nemůžeme lokálně vyloučit v nížinách ani nárazy větru kolem 120 km/h. Sestupné proudy těchto konvektivních bouří by mohly totiž usnadnit a urychlit propad už tak velmi silného větru z vyšších hladin k zemskému povrchu,“ varují meteorologové.

Ochrání Lounsko poloha v údolí? „Vše bude ale záležet také na orografii (pozn.red. reliéf zemského povrchu), frontovou linii může totiž výrazně ovlivnit (fragmentovat) a zeslabit přechod přes Krušné hory, případně Jizerské hory a Krkonoše. Buďte každopádně zítra ráno výjimečně opatrní a sledujte meteorologický radar. Pokud máte v plánu někam zítra ráno cestovat, doporučujeme cestu alespoň o několik hodin pro jistotu odložit,“ zní upozornění.

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist