Čtvrtek 1. prosinec 2022
Svátek má Iva

Cítoliby – Po zhruba 10 měsících se ve středu 27. dubna vrátil zvon sv. Václava do zvonice kostela sv. Jakuba v Cítolibech.

Zhruba 400 kilogramů vážícímu a téměř 500 let starému zvonu hrozilo puknutí. Zvon se totiž neotáčel a jeho srdce bilo stále do stejného místa. „Byla poškozená zvonová koruna, byla ulámaná ramena a zničená byla i zvonová stolice ve věži kostela,“ řekl děkan Vít Machek, který celou akci na záchranu zvonu zorganizoval.

Špatný stav zvonu se odhalil při kontrole v roce 2018. V červnu loňského roku se z kostelní věže pomocí jeřábu sundal a zvonař Petr Rudolf Manoušek ho odvezl do své dílny do Prahy, odkud se převezl do Holanska, kde ho opravil. „Musely se udělat obtisky všech těch poškozených částí a za speciálních tepelných podmínek je pak přidělat ke zvonu,“ vysvětlil děkan s tím, že samotná oprava trvala asi 3 měsíce. „Čekali jsme na vhodnější čas, aby se mohl zvon vrátit,“ dodal Vít Machek.

Navrácení zvonu do zvonice v kostele předcházela ještě bohoslužba, které se konala v sobotu 23. dubna. Nově zrestaurovanému zvonu požehnal generální vikář Martin Davídek. „Přišlo hodně lidí na obřad. Radost z toho mám, je to neobyčejná událost,“ řekl na závěr děkan.

Zvon sv. Václava je nejstarší hmotnou památkou v Cítolibech. Ulil ho pražský mistr zvonař Bartoloměj a poprvé z věže kostela zazněl zřejmě už v roce 1529. V současné době je zvon jen na ruční zvonění, ale v plánu je zvonění na auto pohon.

foto

2804zvon

2804zvon3

2804zvon4

2804zvon5

2804zvon6

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist