Pondělí 20. květen 2019
Svátek má Zbyšek

Krakovec u Rakovníka – Možná přesně tam, zhruba v polovině svahu na jižní straně pod hradem, sedával a meditoval mistr Jan Hus ve složitém období svého života, krátce předtím, než se odhodlal vydat na svou poslední cestu z Čech do Kostnice. I dnes, po šesti stech letech od oněch dějinných událostí, dvoutunová socha slavného kazatele zadumaně hledí do dáli, trochu vyhřívá tvář na slunci a vítá každého poutníka, který se přiblíží k hradu pěší stezkou podél potoka z lesů od jihu.

Hrad leží asi 12 kilometrů jihozápadně od Rakovníka a zhruba kolem padesáti kilometrů od Loun i Žatce, takže je ideálním cílem pro výlety z našeho regionu. Poskytne zábavu a zajímavé zážitky lidem mnoha zájmů i věkových kategorií. Památka pochází z doby kolem roku 1381 a je spíš romantickou zříceninou, ale v pěkném zachovalém stavu. Samotný příběh mistra Jana Husa je velmi poutavý a okolí hradu nabízí nádhernou krajinu a přírodu s klidem lesů, zpívajících ptáků, bublajících potoků a s dobrodružnými prvky.

Socha Jana Husa doplnila siluetu hradu teprve před sedmi lety; odhalena byla v létě 2011. Je tam sice relativně krátce, ale je tak zdařilá, že vypadá, jako by k hradu patřila odjakživa. Autoři jsou dva – sochař Milan Vácha a architekt Rostislav Říha. Slavnosti při odhalení sochy se tehdy zúčastnily tisíce lidí, ale jinak na Krakovci obvykle takové davy nejsou; jedinou výjimkou vždy bývá 6. červenec, den státního svátku s připomínkou Husova upálení. Jinak mistr Jan sedí po celý rok tiše, medituje s knihou v ruce a poskytuje možnost příjemného odpočinku v zajímavé a trochu neobvyklé společnosti i svým návštěvníkům. Další klidné místo k posezení s lavičkami je i na paloučku hned pod kopcem.

Kudy se tam dostanete

Pěkný hrad a krásná krajina v okolí

Jak se ke hradu Krakovci, který je od roku 1958 vyhlášen národní kulturní památkou a nabízí i prohlídky s průvodcem, dostanete? Možností je několik. K místu vedou turistické značky, start se dá zvolit z různých bodů podle aktuální chuti či kondice. Já jsem vyrazil například od Kožlan a pochodem přes několikero mlýnů, lesů, při brodění přes klikaté říčky a potoky, často protínající cesty, jsem ušlapal tam i zpět přes dvacet kilometrů. Procházka je to opravdu pěkná, pročistí vaši mysl, a tolik přírodních krás, rozmanitostí a zajímavostí jako tady rozhodně neuvidíte všude.

Samozřejmě ovšem ne každý a ne vždy má čas věnovat sedm nebo osm hodin takovému výletu, někdo chce vzít na vycházku s sebou hodně malé děti, jiný zase třeba příbuzné v seniorském věku, a tak naštěstí existuje i mnohem pohodlnější varianta k návštěvě. Ke hradu se dá jednoduše přijet autem téměř až na místo, a to z jeho severní strany ve směru od Rakovníka. Ve vesničce Krakovec je pro turisty připraveno parkoviště. Po prohlídce památky nebo i procházce po okolí leckomu zakručí v břiše, takže po ruce je i hospůdka pro občerstvení a odpočinek hladových a žíznivých turistů. Přejeme pěkné zážitky! Zadumaný mistr Jan, ale i průvodci na hradě, se na vás už těší.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-lounsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací